Ostrzegają przed nasionami z Chin. Mogą być naprawdę groźne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2020,13:00 Aktualizacja: 04-08-2020,13:21
A A A

Nie należy takich nasion wysiewać na próbę, lecz po prostu zniszczyć - podpowiada Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w kontekście paczek, jakie przypadkowe osoby otrzymują z Chin.

Głośno zrobiło się w ostatnim czasie o przesyłkach z Chin (jak stwierdziły tamtejsze władze - ze sfałszowanymi etykietami), zawierających "tajemnicze" nasiona. Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy, a w końcu i do Polski. Obdarowani nimi nic takiego nie zamawiali.

dopłaty do nasion, zboża i mieszanki zbożowe, rośliny strączkowe, ziemniaki

Stawki dopłat do nasion niższe niż przed rokiem

Po długim oczekiwaniu pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2019. Zaproponowane stawki, to:...
Do sprawy odniosła się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

"W związku z pytaniami, które do nas trafiają, uprzejmie informujemy, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion (najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku (aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego). Niemniej, mając na uwadze inne możliwe zagrożenia (np. bioterroryzm), w naszej opinii wskazane jest raczej nieotwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy wojewodzie" - czytamy w komunikacie PIORiN.

Jak podkreślają inspektorzy, absolutnie nie należy takich nasion "wysiewać na próbę". Bo takie ziarenka o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, niewystępujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin.

"Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawiany i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe" - zaznacza Inspekcja.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu