Zalało, nie możesz wykosić? Zgłoś

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2021,9:25 Aktualizacja: 21-07-2021,9:24
A A A

Ostatnie ulewy w wielu rejonach kraju spowodowały zalania wielu pól i łąk. Z końcem lipca mija termin, w którym trzeba łąki wykosić, jeśli zgłosiło się je do dopłat bezpośrednich.

Jeśli nie można tego zrobić w terminie, to należy o tym poinformować biuro powiatowe ARiMR, aby nie narażać się na sankcje.

Fakt ten warto przypominać tym rolnikom, którzy nie utrzymują zwierząt, a łąka nie stanowi źródła paszy w gospodarstwie. Nie można traktować koszenia łąk jako wymysłu urzędników, gdyż jest bardzo potrzebnym zabiegiem, pozwalającym utrzymać użytek w dobrej wartości. Zaniechanie koszenia bardzo szybko prowadzić do degradacji łąki.   

trawa, łąka

Sztuka odnawiania i zakładania użytków zielonych

Co należy zrobić, aby łąki i pastwiska dostarczały satysfakcjonujących plonów porównywalnych z najlepszymi uprawami na gruntach ornych? Po pierwsze traktować je równorzędnie z uprawami polowymi, a po drugie posiąść umiejętność...

Według danych GUS (2021) łąki trwałe zajmują w naszym kraju ponad 2,2 mln ha, z czego najwięcej, bo prawie 270 tys. ha jest w woj. mazowieckim. Na drugim miejscu znajduje się woj. lubelskie (247 tys. ha), a na trzecim woj. podlaskie (204 tys. ha). Ponad 200 tys. ha zajmują łąki trwałe w woj. wielkopolskim.

W 2019 r. średnie plony siana uzyskane z łąk trwałych wyniosły w naszym kraju 45,2 dt z 1 ha.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu