Ochrona kukurydzy przed chwastami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (PB) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2018,7:00 Aktualizacja: 29-04-2018,7:26
A A A

Kukurydza w początkowym okresie rozwoju jest bardzo wrażliwa na konkurencyjne działanie chwastów. Dlatego już od samego początku należy zadbać o czystość plantacji, ponieważ straty w plonie mogą sięgać aż 90 proc.

Celem ochrony kukurydzy przed zachwaszczeniem powinno być wyeliminowanie konkurencji chwastów w okresie od wschodów tej rośliny do wytworzenia przez nią 8-10 liści. Chwasty, które skiełkują w późniejszym terminie nie stanowią poważnego zagrożenia dla silnie rozwiniętych roślin kukurydzy. Chwasty na plantacji kukurydzy można zwalczać mechanicznie lub chemicznie, stosując preparaty doglebowo przed wschodami rośliny uprawnej lub dolistnie po ich wschodach.

Gatunki chwastów najbardziej zagrażających rozwojowi roślin kukurydzy to spośród chwastów jednoliściennych: chwastnica jednostronna, perz właściwy, włośnica sina i zielona, natomiast z dwuliściennych to: komosa biała, szarłat szorstki, maruna bezwonna, ostrożeń polny, przytulia czepna, żółtlica drobnokwiatowa, psianka czarna, rumian polny, powój polny.

kukurydza, pole, rośliny

Zwalczanie chwastów w kukurydzy

Nadeszła wiosna, zbliża się czas wysiewu kukurydzy. To dobry moment na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru technologii uprawy i przygotowania stanowiska. Odpowiednie przygotowanie pola to jedna z istotniejszych czynności agrotechnicznych,...

Mechaniczne zwalczanie chwastów ma za zadanie utrzymanie wzruszonej powierzchni gleby i niszczenie chwastów w międzyrzędziach. Pozwala także na:

  • utrzymanie wilgoci w głębi gleby,
  • zwiększenie wymiany gazowej w glebie i przez to mineralizację materii organicznej,
  • tworzenie korzeni podporowych,
  • niszczenie zaskorupienia.

Ochrona mechaniczna jest znacznie tańsza od chemicznej, jednak nie zabezpiecza w pełni plantacji przed zachwaszczeniem, jest praco- i energochłonna. Istnieje także możliwość uszkodzenia systemu korzeniowego kukurydzy, dlatego ma zastosowanie na stosunkowo niewielką skalę.

Obecnie w uprawie kukurydzy dominuje metoda chemiczna polegająca na zwalczaniu chwastów za pomocą herbicydów. Dokładny sposób stosowania herbicydów podany jest na etykiecie preparatu. Należy zatem każdorazowo przed wykonaniem zabiegu uważnie ją przeczytać.

Kukurydza, teositne, zachwaszczenie, GMO, IFOAM, MON810, gent Bt

Teosinte - starszy krewniak czy groźny chwast w kukurydzy?

Na polach Europy Zachodniej nasila się problem zachwaszczenia kukurydzy nowym chwastem - teosinte. Najgorsze jest to, że łatwo krzyżuje się z kukurydzą, w tym z genetycznie zmodyfikowaną odmianą MON810. Problemy mają już rolnicy w Hiszpanii,...

Zwalczanie chemiczne chwastów uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Przed wschodami lepiej zwalczać chwasty, gdy gleba jest wilgotna, dlatego że chwasty stanowią bardzo silną konkurencję w początkowym okresie wzrostu rośliny uprawnej. Kukurydza to roślina klimatu ciepłego i początkowo rośnie wolno. Chwasty, które mają mniejsze wymagania cieplne rozwijają się szybciej niż roślina uprawna i należy je wcześnie eliminować, stosując preparaty przedwschodowe.

Po wschodach lepiej zwalczać chwasty, gdy jest sucho i nie ma dostatecznego uwilgotnienia gleby, ponieważ można dobrać preparat do chwastów występujących na polu i ich fazy rozwojowej.

Ponadto czynnikiem decydującym o skuteczności działania herbicydu bądź mieszaniny herbicydów jest ich zastosowanie w optymalnym terminie, uwzględniającym odpowiedni dobór substancji aktywnej, w zależności od gatunków chwastów występujących oraz fazy rozwojowej chwastów i rośliny uprawnej.

Kukurydza jest często uprawiana w monokulturze, co może powodować zjawisko wystąpienia kompensacji chwastów. Ponadto, jeśli na danym polu przez kilka lat uprawia się kukurydzę i stosuje się herbicydy o tym samym mechanizmie działania (z tej samej grupy chemicznej) mogą powstać biotypy chwastów odpornych. W celu uniknięciu tych zjawisk należy stosować w kolejnych sezonach herbicydy należące do różnych grup chemicznych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu