Pronar świętuje 30-lecie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Bujak | bujak@rpt.pl
10-01-2019,8:05 Aktualizacja: 10-01-2019,8:30
A A A

Podlaski producent maszyn rolniczych – Pronar z Narwi, obchodzi w tym roku 30-lecie powstania.

Firmę Pronar w grudniu 1988 roku założyli Sergiusz Martyniuk, Roman Omelianiuk i Jan Czerniakiewicz. Właśnie wtedy zaczęła się długa i niejednokrotnie trudna podróż, która nieprzerwanie trwa do dzisiaj. - 30 lat firmy Pronar to naprawdę dużo czasu. Sukces nie przyszedł sam. Trzeba było na niego zapracować – i to bardzo ciężko. To, co stworzyliśmy razem ze wspólnikami, to była nasza wspólna misja. Mimo różnych przeciwności losu teraz w Polsce nie ma drugiej firmy z tak potężną bazą produkcyjną i tak dużym zapleczem jak nasze. Dzięki temu w 2018 roku udało nam się osiągnąć obroty na poziomie 800 mln zł, a zysk wyniósł 37 mln zł – trzy razy więcej niż rok wcześniej – mówił Sergiusz Martyniuk.

Pronar - fabryka w Narewce

Otwarcie rozbudowanej fabryki Pronaru w Narewce

Dynamiczny rozwój Pronaru pozwala mu na bycie liderem w produkcji wielu maszyn. Świadomość, że obecnie oprócz jakości, przy wyborze produktu zasadnicze znaczenie dla nabywców mają także dostępność, termin realizacji...

Za 2 lata - 100 mln

Obecnie firma jest w posiadaniu 7 fabryk i zatrudnia ponad 2200 pracowników. Przy okazji Prezes Rady Właścicieli Pronaru przedstawił odważne plany na najbliższe lata, które – biorąc pod uwagę rozwój firmy oraz zaplecze techniczne i potencjał pracowników - wyglądają bardzo optymistycznie. - W 2019 roku chcemy zwiększyć obroty i zarobić 80 mln zł. W 2020 planujemy zysk już na poziomie 100 mln zł. Wszystko m.in. dzięki jeszcze większym skupieniu się na sektorze recyklingowym oraz pozycji lidera w produkcji maszyn rolniczych, którą mamy zamiar cały czas umacniać. Mówiąc to jestem pewny w 100 proc., że z naszym tempem i dyscypliną nasze plany są jak najbardziej realne. My tworzymy zespół, a w zespole można zrobić wszystko – zapewniał Sergiusz Martyniuk.

Lider w recyklingu i przyczepach

30-letnia obecność Pronaru na rynku pozwoliła osiągnąć miano lidera w produkcji maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych. Pronar w Polsce ma ponad połowę udziału w sprzedaży przyczep rolniczych, a w Niemczech zajmuje drugie miejsce. Jak podaje producent - zaawansowane maszyny i przemyślane rozwiązania biorące udział w produkcji dały Pronarowi trzecią pozycję wśród firm zajmujących się produkcją kół tarczowych na świecie. Oprócz tego w Pronarze produkowane są także osie, przekładnie, elementy pneumatyki i hydrauliki, elementy z tworzyw sztucznych i stalowe burty. Szybką komunikację z całym światem umożliwia własne lotnisko zlokalizowane przy fabryce w Narwi oraz gotowa do lotu flota powietrzna.

Po uroczystej przemowie przyznano odznaczenia pracownikom, którzy w szczególny sposób przysłużyły się do rozwoju firmy. Ośmiu z nich otrzymało medal Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wysługę lat. Dziewięcioro pracowników nagrodzono medalem ministerstwa rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” za wyjątkowy wkład w osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement