Producenci sprzętu rolniczego mają szansę wejść na kazachski rynek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2019,9:30 Aktualizacja: 19-03-2019,9:37
A A A

Firmy produkujące sprzęt, maszyny dla rolnictwa i ogrodnictwa, ale też specjalizujące się w innowacyjnych technologiach mają szansę na kontrakty w południowym Kazachstanie.

"Za inwestowaniem na tamtejszym rynku przemawia konkurencyjne położenie geograficzne i ogromny potencjał tras tranzytowych" - powiedziała Julia Horodecka, kierownik biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Astanie cytowana w komunikacie.

kazachstan, polska, modernizacja rolnictwa, sadownictwo, Isajewa Gulmira Sułtanbajewa

Kazachstan modernizuje rolnictwo korzystając z polskiego know-how

Kazachstan jest zainteresowany polskimi technologiami, doświadczeniami i współpracą w sektorze rolniczym, zwłaszcza w sadownictwie - podkreśliła Isajewa Gulmira Sułtanbajewa, wiceminister rolnictwa. Inwestorzy z Polski mogą liczyć na ulgi....

"Współpraca gospodarcza z Kazachstanem zapewnia dostęp do rynków Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Kirgistanu i Armenii), Azji Centralnej oraz Zachodnich Chin. Kazachstan oferuje szereg zachęt i ulg podatkowych dla potencjalnych inwestorów z zagranicy" - dodała.

Według Horodeckiej interesujące dla polskich firm są inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych w południowej części kraju, na terenie Turkiestanu i Szymkentu.

"Kazachstan, podobnie jak Polska, znalazł się na mapie chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, co stwarza dodatkowe możliwości do zacieśniania dwustronnej współpracy gospodarczej" - zaznaczyła.

Jednym z dynamiczniej rozwijających się obszarów kraju jest nowo wyodrębniony obwód turkiestańskim. Słynie z produkcji świeżych warzyw i owoców. Jego stolica, Turkiestan w najbliższych latach ma stać się nowoczesną metropolią. Stąd też silne zapotrzebowanie na materiały budowlane oraz technologie.

Kazachstan, biznes, firma, podlaskie, Margulan Baimukhan

Cały region liczy na owocną współpracę z Kazachstanem

Rolnictwo, logistyka, przemysł maszynowy - to dziedziny, w których województwo podlaskie i partnerzy z Kazachstanu chcą rozwijać współpracę - zadeklarowali w Białymstoku marszałek regionu Jerzy Leszczyński i ambasador Republiki...

Rządowi Kazachstanu zależy na dywersyfikacji gospodarczej państwa, tak aby oprócz przemysłu wydobywczego rozwijały się również inne jej gałęzie.

"Perspektywiczne dla współpracy są niemal wszystkie sektory związane z budową zakładów przetwórczych i produkcyjnych" - wskazała Horodecka. Dodała, że zakończyła się właśnie misja polskiego sektora budowlanego i rolniczego do południowego Kazachstanu, zorganizowana przez biuro PAIH w Astanie.

Polskie firmy poznały możliwości inwestycyjne i eksportowe w obwodzie turkiestańskim, spotkały się także z potencjalnymi kontrahentami. W ostatnich latach w południowym Kazachstanie dynamicznie rozwija się sektor rolniczy, którego udział w PKB regionu wynosi blisko 28 proc.

"Dlatego do współpracy poszukiwane są głównie firmy produkujące sprzęt, maszyny dla rolnictwa i ogrodnictwa, ale także te specjalizujące się w innowacyjnych technologiach" - wyjaśniła ekspertka. Dodała, że firmy z tych sektorów mają szanse na podpisanie kontraktów z partnerami kazachstańskimi.

PAIH jest obecna w Kazachstanie od ponad roku. W tym czasie, jak podano, biuro w Astanie i punkt kontaktowy w Ałmaty obsłużyły ponad 600 zapytań polskich firm zainteresowanych wejściem na tamtejszy rynek z takich branż jak: rolnictwo, ochrona zdrowia, budownictwo, meble, górnictwo, kosmetyki, logistyka, chemia gospodarcza czy przemysł spożywczy.

Poleć
Udostępnij