Politechnika pomoże stworzyć inteligentne rolnicze maszyny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wieczeryńska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2021,12:30 Aktualizacja: 26-07-2021,12:32
A A A

Inteligentne rolnicze maszyny, które będą pomagać rolnikowi w efektywniejszej pracy i zbiorach - powstaną w ramach projektu konsorcjum firmy SaMasz, Klastra Obróbki Metali oraz Politechniki Białostockiej.

Projekt badawczo-rozwojowego konsorcjum otrzymał unijne dofinansowanie w konkursie "Szybka ścieżka - Agrotech" organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość projektu to blisko 11,4 mln zł.

Szybka Ścieżka Agrotech, innowacje w rolnictwie, Program Inteligentny Rozwój, Małgorzata Jarosińska-Jedynak

100 milionów dla firm opracowujących innowacje w rolnictwie

100 mln zł trafi do polskich firm pracujących nad nowymi technologiami w rolnictwie w ramach zakończonego naboru wniosków w konkursie Szybka Ścieżka "Agrotech" - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wybrane do...

Podpisano stosowne porozumienie między Politechniką Białostocką (PB) a firmą SaMasz produkującą maszyny rolnicze, która jest liderem projektu.

W ramach projektu mają powstać trzy maszyny rolnicze do zrównoważonego zbioru zielonki, wykorzystywać inteligentne technologie i wspierać koncepcję samorządowego projektu Doliny Rolniczej 4.0, czyli rozwoju inteligentnego rolnictwa.

Jak mówił podczas spotkania prof. Jarosław Szusta, prorektor PB ds. studenckich w ramach projektu zostaną zaprojektowane, wykonane i przetestowane trzy maszyny: kosiarka dwustronna, przetrząsacz i zgrabiarka.

Powiedział, że będą ze sobą współpracowały po to, aby z jednej strony zmniejszyć ślad węglowy przez mniejsze zużycie paliwa i energii, a z drugiej zoptymalizować proces zbiorów w tym przypadku zielonki. - Dążymy do tego, żeby mieć pełną informację nie tylko o zbiorach, ale i stanie maszyn - zapewnił.

Jak wyjaśnił, projekt zakłada wdrożenie w maszynach opracowanych systemów dotyczących m.in. monitorowania w czasie rzeczywistym zbieranego plonu, aby rolnik wiedział jak dana łąka jest wydajna i czy zbiory są równomierne, a to z kolei pozwoli mu np. na wykorzystanie później nawozu.

Rozwiązania zastosowane w maszynach mają też dawać rolnikowi informację na temat ich diagnostyki, żeby wiedział, kiedy i jaki element maszyny należy wymienić, by efektywniej pracowała.

Sławomir Dobrzański, dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego firmy SaMasz zwrócił uwagę, że to rozwiązanie od A do Z pomaga współpracować w budowaniu zrównoważonego rolnictwa. W ramach projektu będą współpracować dwa wydziały Politechniki Białostockiej: mechaniczny i elektryczny.

Projekt potrwa do końca 2023 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj