100 milionów dla firm opracowujących innowacje w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-11-2020,13:35 Aktualizacja: 10-11-2020,13:40
A A A

100 mln zł trafi do polskich firm pracujących nad nowymi technologiami w rolnictwie w ramach zakończonego naboru wniosków w konkursie Szybka Ścieżka "Agrotech" - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wybrane do dofinansowania projekty będą znane na początku 2021 r.

Jak poinformował resort w komunikacie, zakończył się nabór wniosków w konkursie Szybka Ścieżka "Agrotech". O wsparcie unijne ubiegały się małe i średnie przedsiębiorstwa, duże firmy oraz konsorcja.

Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, nawóz organiczny, odpady ściekowe

Innowacyjna technologia zamienia osady ściekowe w nawóz organiczny

Powstające w oczyszczalniach ścieków osady mogą być bezpiecznym i skutecznym nawozem, który może też wspomagać uprawę roślin czy stanowić materiał glebotwórczy - wskazują twórcy innowacyjnej technologii, opracowanej w...

Budżet konkursu to 100 mln zł, a środki pochodzą z Programu Inteligentny Rozwój. Pieniądze można przeznaczyć na prowadzenie badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych.

- Polska wieś staje się coraz bardziej innowacyjna. Pieniądze krajowe oraz Fundusze Europejskie wspierają innowacje we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w sektorze rolno-spożywczym. Dzięki temu Polska może umacniać swoją wysoką pozycję w produkcji zdrowej i cenionej na świecie żywności oraz eksportować wysokie technologie służące do jej wytwarzania - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

W konkursie finansowanie unijne mogą otrzymać projekty z wielu obszarów tematycznych w sektorze rolnym. Są to między innymi: automatyzacja, robotyzacja i mechanizacja oraz aplikacje i zaawansowane usługi cyfrowe. Dofinansowane będą również projekty związane z digitalizacją produkcji, przetwórstwem rolno-spożywczym, innowacyjną żywność czy biotechnologią oraz bioenergią.

Ministerstwo poinformowało, że wybrane do dofinansowania projekty będą znane na początku przyszłego roku.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej