Kolejny konkurs ofert na zakup Ursus S.A. w upadłości. Cena wywoławcza o 25 mln zł niższa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Nowak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2024,8:40 Aktualizacja: 17-05-2024,8:44
A A A

Otwarcie ofert w kolejnym konkursie na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie wyznaczono na 20 czerwca br. Cena wywoławcza to 99 mln zł, czyli blisko 25 mln zł mniej niż przy poprzedniej licytacji.

Kolejny konkurs ofert na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie organizuje syndyk Paweł Głodek.

Według komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej kancelarii KGS Restrukturyzacje, przedmiotem postępowania jest sprzedaż przedsiębiorstwa "z wyłączeniem środków pieniężnych jakie znajdują się w masie upadłości do dnia zawarcia umowy sprzedaży" oraz mających wpłynąć do masy upadłości należności z tytułu prowadzonej działalności, zafakturowanych w toku postępowania upadłościowego do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa włącznie, ale z wyłączeniem dokumentacji wytworzonej przez syndyka w toku postępowania upadłościowego. Cenę wywoławczą określono na 99 mln zł.

ursus sa, upadłość, sprzedaż, oferty

Nie było chętnych na zakup Ursusa S.A. - konkurs nierozstrzygnięty. Co zrobi syndyk?

Zaplanowany na czwartek konkurs ofert na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości nie został rozstrzygnięty. Żaden podmiot nie złożył oferty - poinformował PAP syndyk Paweł Głodek. Wartość firmy oszacowano na 124 mln zł, a wysokość...

Oferty należy składać do 18 czerwca, oferenci zobowiązani są do wpłaty wadium w wysokości 10 mln zł. Termin otwarcia ofert wyznaczono na 20 czerwca br. o godz. 12.

Z opisem i oszacowaniem przedsiębiorstwa sporządzonym według stanu na 30 września 2022 r. można zapoznać się po podpisaniu umowy o zachowaniu poufności w biurze syndyka przy ul. Stanisława Augusta 75 lok. 47 w Warszawie. Dokument został złożony do akt postępowania upadłościowego i jest dostępny w XVIII Wydziale Gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy przy ul. Czerniakowskiej 100A w Warszawie.

Pierwszy konkurs ofert na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości przeprowadzono 14 marca. Cenę wywoławczą ustalono wówczas na blisko 125 mln zł, przy czym wysokość wierzytelności wynosiła blisko 308 mln zł. Licytacji nie rozstrzygnięto, ponieważ żaden podmiot nie złożył oferty.

Ursus swoje początki wywodzi od przedsiębiorstwa, które powstało w 1893 r. w Warszawie i początkowo produkowało m.in. armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego. W 1923 r. - po kolejnych przekształceniach firmy - powstały Zakłady Mechaniczne "Ursus" S.A., które rozpoczęły seryjną produkcję pierwszych polskich ciągników rolniczych.

pigmiur, rejestracja, maszyny, ciągniki, przyczepy

PIGMiUR: w kwietniu spadek rejestracji ciągników i przyczep. Rolnicy z dystansem traktują możliwość inwestycji w nowy sprzęt

W kwietniu br. zarejestrowano 722 nowe ciągniki, czyli o 91 mniej niż w marcu oraz o 127 mniej rdr. Spadła też rejestracja nowych przyczep rolniczych - podała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Rolnicy...

W 1946 r. władze państwowe zadecydowały o wznowieniu produkcji ciągników. W 1960 r. do seryjnej produkcji wszedł popularny Ursus C-325, a jego produkcja - wraz z jego zmodernizowanymi wersjami - trwała do 1993 r.

W latach 1988-2003 Zakłady Przemysłu Ciągnikowego "Ursus" przeszły restrukturyzację, w wyniku której powstały nowe podmioty gospodarcze. W 2003 r. powstało przedsiębiorstwo Ursus, od 2007 r. notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W 2011 r. producenta ciągników kupiła spółka Pol-Mot Warfama. W kolejnych latach Ursus informował o świetnych wynikach sprzedaży ciągników m.in. w Czechach, Belgii, Holandii i Pakistanie, o wielomilionowych kontraktach na dostawę sprzętu rolniczego do krajów afrykańskich i o planach produkcji elektrycznego samochodu dostawczego.

W 2019 r. do fabryki wkroczył komornik i czasowo zajął surowce, materiały i półprodukty. W 2021 r. warszawski sąd ogłosił upadłość Ursusa. W październiku 2022 r. zarząd GPW zadecydował o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku głównym.

Poleć
Udostępnij