Branża maszyn rolniczych pełna obaw. Zamówienia spadają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2023,8:05 Aktualizacja: 26-01-2023,8:06
A A A

Kryzys coraz mocniej puka również do drzwi naszej branży - przyznaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Traktorów i przyczep sprzedano w 2022 roku mniej niż w poprzednich 12 miesiącach.

Przez cały miniony rok zarejestrowano 11727 nowych ciągników rolniczych. To gorszy wynik niż w roku 2021, kiedy przybyło ich ponad 14 tys. "Spadek rejestracji w stosunku do poprzedniego roku to 2451 szt. - 17,3 proc. W samym grudniu zarejestrowano 1115 nowych ciągników i był to czwarty wynik po marcu, lipcu i wrześniu" - podaje PIGMiUR.

wynajem maszyn rolniczych, Wojciech Przybył, Europejski Fundusz Leasingowy, kombajny, ciągniki rolnicze

Niemal wszyscy rolnicy pożyczają maszyny. Jakie najczęściej?

Rolnicy szukają najbardziej efektywnych metod zwiększania wydajności plonów. W pierwszej kolejności wybór pada na wynajem maszyn - wynika z najnowszego raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) pt. "MŚP wynajmują czy...

W 2022 r. zarejestrowano 8096 nowych przyczep rolniczych. To o 559 mniej niż rok wcześniej, co oznacza spadek o 6,5 proc. W grudniu przybyło ich 536 szt. i był to lepszy wynik niż w listopadzie, ale gorszy niż w grudniu 2021 roku o 126 szt.

"Od samego początku roku widać było, że będzie to gorszy okres i należy nastawić się na spadki sprzedaży w porównaniu do roku 2021. W zakresie rejestracji ciągników, po pierwszym kwartale notowaliśmy o 5 proc. mniej rejestracji niż w tym samym okresie 2021 roku, po półroczu był to już spadek o ponad 13 proc., a na koniec roku o ponad 17 proc. Trzeba jednak pamiętać, że rok 2021, pomimo pandemii, był dla branży stosunkowo dobry. Zarejestrowano ponad 14 tys. ciągników. Poprzednio porównywalny wynik notowany był w 2014 roku. Zatem tegoroczny poziom rejestracji, który wynosi 11727 szt. i tak jest całkiem dobrym wynikiem" - ocenia PIGMiUR.

Jak dodaje, spadki jednak są faktem, co widać również w kategorii przyczep rolniczych. "Kryzys, który dotyka nas coraz mocniej, puka również do drzwi branży maszyn i urządzeń rolniczych. Słyszymy od przedsiębiorców o znacznie mniejszej liczbie zamówień na kolejne okresy. Przyszłość stoi pod dużym znakiem zapytania, co zresztą widać w badaniach, które były przeprowadzane przez nas na przełomie października i listopada" - podsumowuje Izba.
 

  • Informacje dotyczące nowości na rynku maszyn rolniczych znajdziesz w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE