Żeby wygrać z ASF, trzeba odstrzelić jak najwięcej dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2017,10:10 Aktualizacja: 02-05-2017,11:28
A A A

W czwartek obradował międzyresortowy zespół ds. afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zebrani ocenili, że sytuacja związana z chorobą jest stabilna. Ostatnie ognisko wirusa u świń stwierdzono 30 września 2016 r.

- Na podstawie analizy dotychczasowych działań stwierdzam, że sytuacja związana z występowaniem wirusa ASF została ustabilizowana - powiedział przewodniczący zespołu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

asf, walka z asf, phil hogan, krzysztof jurgiel, komisja europejska, wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Hogan: Polska nie ma planów w sprawie ASF. Jurgiel: to nieprawda

Polska od miesięcy nie przedstawiła planów dotyczących środków ochrony w związku ASF, dlatego KE nie może zdecydować o przyznaniu wsparcia na ten cel - poinformował Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa. Krzysztof Jurgiel,...
"Uczestnicy spotkania podkreślili konieczność maksymalnej redukcji populacji dzików na terenie pięciu granicznych województw (warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego) przy jednoczesnym pozostawieniu obsady 0,5 dzika/km2 na pozostałych terenach" - czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Według ministerstwa, "na podstawie analizy bieżącej sytuacji oraz prowadzonych odstrzałów planowych i sanitarnych stwierdzono, że w tym roku można spodziewać się wolniejszej od dotychczasowej dynamiki rozszerzania się obszarów dotkniętych ASF u dzików".

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że ostatnie ognisko choroby u świń miało miejsce 30 września 2016 roku. Obecnie są znajdowane tylko dziki zarażone ASF.

asf,dziki, wędliny, straż graniczna

ASF. Straż graniczna konfiskuje wyroby wieprzowe

Wędliny i inne wyroby wieprzowe, które zostały wyprodukowane za naszą wschodnią granicą w krajach, gdzie występuje afrykański pomór świń, nie mogą trafić do Polski. Dlatego w związku z Wielkanocą i na wniosek inspekcji weterynaryjnej...
Służby weterynaryjne dotychczas stwierdziły 275 przypadków tej choroby u dzików. Ponadto jest prowadzony stały monitoring możliwości znoszenia restrykcji na poszczególnych obszarach.

Jak mówił, ASF u dzików w Polsce występuje z powodu przenikania wirusa z Białorusi, mimo, że kraj ten nie przyznaje się, że tam występuje ta choroba. - Musimy mieć świadomość, że z tą chorobą musimy przez jakiś czas żyć - powiedział Niemczuk.

Zaznaczył, że ASF jest także na Ukrainie, a najbliższe ognisko od polskiej granicy znajduje się w odległości 140 km. Dodał, że w niedługim czasie planowe są rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie ASF.

- Jest specustawa, znane są zasady bioasekuracji, prowadzony jest odstrzał dzików - wyliczał Niemczuk. - Jeżeli człowiek nie popełni błędu, ani też nie będzie celowego działania, to nie ma obaw o wystąpienia ogniska ASF u świń - zaznaczył dyrektor.

ASF, pieniądze dla hodowców świń, rekompensaty, KE, afrykański pomór świń

Jałmużna zamiast prawdziwej pomocy dla hodowców w związku z ASF

Unijne wsparcie dla polskich hodowców trzody chlewnej poszkodowanych przez rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) będzie wynosić na razie 0,83 mln euro - wynika z informacji przekazanych PAP przez służby prasowe KE....
Niemczuk powiedział PAP, że Polska bardzo liczy na to, że podczas sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), która odbędzie się w maju, zostanie uwzględnione to, że ASF występuje u dzików a nie u świń i że nie powinno być ograniczeń w eksporcie wieprzowiny z poza strefy, w której występuje choroba.

- Jeżeli to zostanie przegłosowane, to państwa stowarzyszone w tej organizacji powinny to uznać - tłumaczył dyrektor Instytutu.

Polska obecnie eksportuje ten gatunek mięsa do ponad 50 krajów, w tym do 25 krajów pozaunijnych. Jednak naszego mięsa nie przyjmują niektóre kraje azjatyckie m.in. Chiny.

W trakcie dyskusji w resorcie rolnictwa zwrócono uwagę na konieczność zwiększenia kontroli granicznej przewożonych przez podróżnych produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów pozaunijnych. Zgodnie z przepisami, do Polski, nie można przywozić produktów mięsnych, a tym także wędlin znajdujących się w kanapkach.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu