Wyrównanie dochodów dla producentów trzody jeszcze w tym roku?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2020,8:05 Aktualizacja: 19-10-2020,8:39
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało wyjaśnienia w kwestii wsparcia dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, zwłaszcza tych zlokalizowanych na terenach zagrożonych afrykańskim pomorem świń.

Resort odpowiedział na wystąpienie samorządu rolniczego w sprawie ponownego uruchomienia naborów na refundację do 75 proc. wydatków poniesionych na bioasekurację w gospodarstwach oraz wyrównanie dochodów producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, prosięta, tuczniki, ASF, zakażone świnie

Wybuchło 100. ognisko ASF. Zbliżamy się do rekordu

Główny lekarz weterynarii potwierdził 100. ognisko ASF w Polsce. Jest to zarazem 15, które w tym roku wybuchło w województwie podkarpackim. Ognisko ASF nr 100 zostało potwierdzone na podstawie wyników badań z 9...

"Podjęte zostały prace legislacyjne mające na celu uruchomienie w bieżącym roku pomocy na wyrównanie utraconych dochodów dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem ASF" - poinformowało ministerstwo.

Jeśli natomiast chodzi o pomoc w formie częściowej refundacji wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, produktów biobójczych itd. oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych - jest udzielana w formule pomocy de minimis.

Zgodnie z unijnymi przepisami łączna kwota pomocy przyznanej w okresie 3 lat podatkowych przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego określonego w rozporządzeniu, czyli w przypadku Polski niecałych 296 mln euro.

"Powyższy limit na lata 2018-2020 został wykorzystany 7 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że do końca 2020 r. żadna nowa pomoc de minimis w rolnictwie nie może zostać udzielona. Natomiast nowe przeliczenie 3-letniego limitu krajowego nastąpi w 2021 r. i będzie obejmowało lata 2019-2021. A zatem pomoc de minimis w rolnictwie będzie mogła być ponownie udzielana od 1 stycznia 2021 r." - precyzują urzędnicy.
 

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA