W Polsce nie będzie więcej przypadków ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | miroslaw.lewandowski@agropolska.pl
14-04-2014,12:55 Aktualizacja: 28-11-2014,13:02
A A A

Od lutego, czyli od wykrycia dwóch dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń do połowy kwietnia służby weterynaryjne nie odnotowały nowych przypadków ASF w Polsce.

- Do tej pory znaleźliśmy w Polsce jedynie dwa przypadki dzików zakażonych ASF. Podkreślam, że są to przypadki, a nie ogniska - mówił prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach podczas X Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego, które odbyło się w Poznaniu.

Od wykrycia dwóch padłych dzików na Podlasiu minęły dwa miesiące. Do tej pory nie pojawiły się nowe przypadki ASF, co wskazuje, że oba zakażone osobniki przeszły do nas z Białorusi. Nikt nie wie, jak przedostały się one przez polską granicę. Ponadto dzieliła je odległość 15 km co pozwala przypuszczać, że nie pochodziły z jednego źródła. - Znaleźliśmy je wykonując rutynowe badania. W tym czasie przeanalizowaliśmy ponad 20 tysięcy próbek. Po wykryciu dwóch przypadków intensywność badań wzrosła. Do połowy kwietnia w naszym instytucie w Puławach przebadaliśmy w sumie 4,5 tys. dzików, które zostały ustrzelone i padły. Wszystkie zwierzęta były ze wschodniej Polski, szczególnie z pasa graniczącego z Białorusią. Nie znaleźliśmy kolejnej chorej sztuki, czyli żaden inny dzik nie zaraził się od tych dwóch osobników. Przyznaję, że to dość dziwna sytuacja, ponieważ ASF jest bardzo zaraźliwą chorobą - mówił prof. Pejsak.

Jego zdaniem jeśli przez 60 dni nie znaleziono innych zakażonych zwierząt to z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że w Polsce nie będzie już więcej dzików chorych na ASF.

Mimo dobrych informacji płynących z Puław sytuacja hodowców i producentów trzody chlewnej w kraju, a szczególnie w byłej strefie buforowej i obecnej strefie z ograniczeniami jest trudna. Zdaniem prof. Pejsaka winni są m.in. politycy, którzy nieodpowiedzialnymi wypowiedziami wywołali niepotrzebną panikę. - Niejednokrotnie słyszałem, że mamy w Polsce epidemię afrykańskiego pomoru świń, że mamy ogniska ASF oraz że w kraju są dziki chorujące na ASF. Te informacje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeszcze raz podkreślam, że w Polsce nie znaleźliśmy ani jednego chorego dzika, a jedynie dwa przypadki padłych zwierząt, które przeszły do nas z Białorusi. Nie mieliśmy i nie mamy także żadnego ogniska, przez które rozumiemy chore na ASF stado świń domowych oraz tym bardziej epidemii - tłumaczył prof. Pejsak.

Profesor odniósł się także do rosyjskiego embarga nałożonego na polską wieprzowinę. - Utrata Rosji jako rynku zbytu na krajową wieprzowinę to duży cios. Jednak moim zdaniem to nie jest główny powód do zmartwień. Większym zagrożeniem dla naszej hodowli jest wzmożony import wieprzowiny z Niemiec. Teraz powinniśmy się skupić na tym, żeby go ograniczyć. Aby tak się stało polscy producenci trzody muszą być bardziej efektywni - podsumował Pejsak.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu