W Bułgarii będą strzelać a w Belgii już strzelają do dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-07-2019,11:30 Aktualizacja: 19-07-2019,11:34
A A A

Odstrzał dzików to zdaniem bułgarskiej minister rolnictwa główny, jak nie jedyny sposób na to, aby zabezpieczyć ten kraj przed dalszą inwazją wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Afrykański pomór świń szerzy się w Bułgarii. Tamtejsze władze muszą więc zrobić wszystko, żeby ochronić rodzimą hodowlę trzody chlewnej. Tymczasem wirus staje się coraz groźniejszy i jest wykrywany zarówno u dzików, jak i u świń domowych.

Władze Bułgarii, jak informuje TVP 1, zgłosiły do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE ponad 30 przypadków ASF w kilku regionach.

asf, odstrzał dzików, Belgia, przypadki ASF u dzików

ASF w Belgii w odwrocie? W czerwcu wirus zabił zaledwie osiem dzików

Belgijskie władze po raz pierwszy w historii od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w tym kraju, nie odnotowały w danym tygodniu żadnych przypadków ASF u dzików. Tak wynika z najnowszego raportu, który wysłały one...

Przypadki u dzików wykryte zostały na granicy z Rumunią. Wybuchło tam również jedno ognisko u świń domowych w małym przyzagrodowym gospodarstwie.

Minister rolnictwa Bułgarii Desislava Taneva w związku z coraz poważniejszą sytuacją epizootyczną w tym kraju, ogłosiła nowe środki walki z chorobą.

Władze weterynaryjne Bułgarii, jak informuje TVP 1, zamierzają znacznie ograniczyć populację dzików wokół stref, gdzie występuje ASF.

Rząd Bułgarii, jak podaje TVP 1, przyznał dodatkowe fundusze na zwalczanie ASF, dlatego myśliwi otrzymają pieniądze za każdego odstrzelonego dzika. Władze chcą również prowadzić wzmożone kontrole ruchu w obszarach przygranicznych.

wirus asf, trzoda chlewna, muchy, afrykański pomór świń

Muchy mogą mechanicznie przenosić wirusa ASF do chlewni

Muchy mogą zakażać świnie wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jak informuje portal Pig Progress już kolejne duńskie doświadczenia laboratoryjne potwierdziły taką możliwość. Świnie mogą się zakazić wirusem ASF przez zjedzenie zainfekowanych much....

Gospodarstwa znajdujące się na terenach występowania ASF będą musiały przeprowadzić gruntowną dezynfekcję. Wprowadzone zostaną również ograniczenia sprzedaży wieprzowiny i przetworzonego mięsa z tych obszarów.

Pogłowie trzody chlewnej w Bułgarii liczy 1,2 mln świń i pokrywa niemal połowę krajowego zapotrzebowania na wieprzowinę.

Bułgaria jest kolejnym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie odstrzału dzików. W czerwcu władze Walonii, francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, w którym występuje ASF u dzików, również postanowiły zredukować populację tych zwierząt.

Wszystkie dziki, które znajdują się w strefach występowania ASF w Belgii w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy, mają zostać wybite. Odstrzał tych zwierząt ruszył z początkiem lipca.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie nr 4/2019. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA