Muchy mogą mechanicznie przenosić wirusa ASF do chlewni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-07-2019,11:00 Aktualizacja: 18-07-2019,11:13
A A A

Muchy mogą zakażać świnie wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jak informuje portal Pig Progress już kolejne duńskie doświadczenia laboratoryjne potwierdziły taką możliwość.

Świnie mogą się zakazić wirusem ASF przez zjedzenie zainfekowanych much.

"W Polsce jak i w innych krajach Europy Wschodniej co roku występuje w okresie letnim zwiększenie liczby ognisk ASF. Sezonowość ta nie jest do końca jeszcze wyjaśniona" - czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Wirus afrykańskiego pomoru świń, jak donoszą duńscy naukowcy, może być przenoszony z much występujących w chlewniach (Stomoxys calcitrans) na świnie.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Ognisko za ogniskiem. Kolejne świnie zakażone ASF zostaną zutylizowane

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (17 lipca) o wyznaczeniu 21 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Ognisko ASF nr 21 jest piątym w ciągu ostatniego tygodnia. Zostało ono stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 16...

Badania mające na celu ustalenie roli much w pojawianiu się letnich wybuchów ASF w Polsce oraz w innych krajach, jak podaje portal Pig Progress, powinny być kontynuowane.

Muchy przenoszą mechanicznie wirusa do chlewni, ale wciąż brakuje wystarczających dowodów które potwierdzą, że jest to główna przyczyna występowania sezonowych letnich wybuchów ognisk tej choroby.

"Warto jednak rozważyć w rejonach występowania przypadków ASF u dzików, nie czekając nawet na ostateczne wyniki badań naukowych, dodatkowe zabezpieczenie dużych ferm, które uniemożliwi wnikanie much do środka chlewni" - zaznacza w komunikacie KZP-PTCH.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń oraz zwalczania much w chlewni będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie nr 4/2019. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA

 

KONGRES EKMA 2021