Uzyskanie odszkodowań w strefach ASF nie jest takie łatwe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-08-2018,15:05 Aktualizacja: 22-08-2018,15:08
A A A
Wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie wiąże się z koniecznością likwidacji całego stada. W takim przypadku rolnicy mogą liczyć na odszkodowania od państwa, ale jeżeli pojawią się jakieś uchybienia ich wypłaty są zawieszane na czas nieokreślony. 
 
Hodowcy w sytuacji potwierdzenia ogniska ASF w swoim stadzie świń zmuszeni są do likwidacji wszystkich zwierząt. Wykonywane jest również mycie i dezynfekcja obiektów inwentarskich. 
 
Wprowadzane są ograniczenia dotyczące przemieszczania świń i wyznaczane są obszary zapowietrzone i zagrożone. Na obszarze zapowietrzonym zakaz przemieszczania zwierząt obowiązuje przez 40 dni, a na obszarze zagrożonym przez 30 dni. 
 
ASF, ogniska ASF, trzoda chlewna, GLW

ASF - potwierdzono cztery kolejne ogniska choroby

Główny lekarz weterynarii potwierdził dziś o wystąpieniu czterech nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. W gospodarstwach, do których wdarł się wirus łącznie utrzymywano ponad 1,4 tys. świń.   Wirus ASF...
Jeżeli we wszystkich gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną położonych na tych obszarach wykonano badania w kierunku ASF i uzyskano wynik ujemny terminy te można skrócić odpowiednio do 30 i 21 dni.
 
Obostrzenia te sprawiają, ze tuczniki pochodzące z tych rejonów są często poprzerastane, a rolnicy otrzymują za nie niższe ceny. Rzeźnie tłumaczą to mniejszym popytem na mięso pochodzące ze stref. 
 
Dlatego hodowcy mogą liczyć na rekompensaty do cen za sprzedany żywiec. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej mimo, że nabór wniosków na rekompensaty już dawno został zakończony nikt do tej pory nie potrafi określić kiedy rozpocznie się wypłacanie pieniędzy. 
 
Odszkodowania od państwa przysługują również rolnikom, którym zlikwidowano stado. Jednak w przypadku pojawienia się nawet niewielkich uchybień w stosunku do zasad bioasekuracji lub identyfikacji i rejestracji zwierząt ich wypłaty zostają zawieszone na czas nieokreślony. 
 
W rezultacie rolnicy nie mają środków na zakup paliwa i materiału siewnego, co wywołuje ich frustrację i zniechęcenie. Problem braku płynności w wypłacaniu odszkodowań staje się głównym problemem w strefach ASF.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu