Tucz nakładczy bez kontroli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2022,17:55 Aktualizacja: 16-03-2022,18:01
A A A

Jaka według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi była w 2021 r. skala produkcji trzody chlewnej w Polsce w systemie nakładczym? Na to pytanie posłów resort nie może odpowiedzieć.

Jak się okazuje, ministerstwo nadal nie monitoruje tego systemu utrzymywania trzody chlewnej w Polsce, mimo że przez ostatnie lata zyskał przecież poważną (a w niektórych miejscach nawet dominującą) pozycję.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny w skupie tuczników mocno rosną

Tuczniki drożeją we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce trzoda chlewna w klasie E w ciągu tygodnia podrożała o 1,20 zł za kg.   W krajach Wspólnoty ceny w skupie tuczników mocno wzrosły. Jest to efekt znoszenia...

"W ramach systemu identyfikacji rejestracji zwierząt w Polsce nie gromadzi się w chwili obecnej danych dotyczących liczby zwierząt utrzymywanych w ramach tuczu nakładczego" - przyznaje w odpowiedzi na interpelację Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa.

Zaznacza dalej, że zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa łączna liczba producentów, którzy w 2021 r. nie zgłosili urodzeń świń, natomiast zgłosili sprzedaż świń do uboju wyniosła 19 019, zaś liczba świń sprzedanych do uboju przez tych producentów wyniosła w tym okresie 13 078 649 szt.

"W grupie tych gospodarstw znajdują się zarówno te które prowadzą tucz w systemie nakładczym, jak również gospodarstwa, które prowadzą tucz prosiąt lub warchlaków
zakupionych od producentów krajowych" - precyzuje Kaczmarczyk.

Zwraca ponadto uwagę, że liczba świń sprzedawanych do uboju z gospodarstw, w których zgłaszane są urodzenia świń, wykazuje tendencję spadkową (w okresie 2014-2021 o 25 proc.) przy stosunkowo niewielkim ubytku liczby świń urodzonych (w okresie 2014-2021 spadek o 1,9 proc.). W ocenie resortu jest to wynikiem większej skali i specjalizacji w kierunku sprzedaży prosiąt do dalszego tuczu innym gospodarstwom w kraju.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA