Rynek żywca wieprzowego stabilizuje się

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-03-2020,18:50 Aktualizacja: 30-03-2020,19:27
A A A
Ceny skupu tuczników w państwach unijnych stabilizują się. W Niemczech spadki notowań żywca wieprzowego wyhamowały, a nawet nieznacznie wzrosły. 
 
Epidemia koronawirusa w początkowym etapie spowodowała masowe wykupywanie wieprzowiny ze sklepów. Teraz sytuacja wraca do normy, a półki sklepowe na bieżąco są uzupełniane towarem. 
 
Wskutek zamknięcia restauracji spożywanie posiłków odbywa się w domach. Jednak nie wpłynęło to ani na sektor produkcji żywca, ani na sektor przetwórczy - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG (KZP-PTCH POLPIG).
 
import mięsa wieprzowego przez Chiny, odbudowa pogłowia świń, cena wieprzowiny,

Chiny zwiększyły import i cenę wieprzowiny

Eksport wieprzowiny do Chin w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku wzrósł o 158%. Jednocześnie ceny tego rodzaju mięsa osiągnęły poziom  około 37 juanów za kg wagi żywej.   Jak podają analitycy Rabobanku w...
Problemy logistyczne i niepewność związana z kryzysem wywołanym pandemią doprowadziły do chwilowych spadków cen skupu żywca wieprzowego niemal w całej Europie.
 
Cena żywca wieprzowego u naszego zachodniego sąsiada w ciągu dwóch tygodni spadła o 13 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W ślad za nimi spadki odnotowano w Niderlandach o 15 centów, w Belgii o 14 centów, w Danii i Hiszpanii o 4 centy.
 
W notowaniach niemieckiej małej giełdy z 24 marca tuczniki podrożały o 2 centy za kg wbc i osiągnęły wartość 1,99 euro. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,98 złotych.
 
Na aukcji wystawiono 1477 tuczników w 10 partiach z czego sprzedano wszystkie - informuje portal warchlaki.com.pl.
 
Dzień później (25 marca) opublikowano w Niemczech notowania dużej giełdy. Ceny tuczników pozostały tam bez zmian na poziomie 1,89 euro, czyli około 8,53 złotych. 
 
Ustalona cena obowiązuje od 26 marca do 1 kwietnia 2020 r.
 
W Danii cena tuczników w notowaniach z 26 marca spadła o 0,30 koron duńskich (DKK) do wartości 13,70 DKK. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,29 złotych. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, prosięta

Żywiec wieprzowy o połowę droższy

Tuczniki na rynku krajowym w drugim tygodniu marca kosztowały średnio 6,47 złotych za kilogram. Tak więc ich cena spadła o 1% w porównaniu do poprzedniego tygodnia, ale była o 50% wyższa niż przed rokiem.   Cena świń rzeźnych klasy E w...
W notowaniach z 27 marca cena na niemieckiej małej giełdzie wzrosła o 1 cent za kg wbc do wartości 2 euro, czyli około 9,03 złotych.
 
Na aukcji wystawiono 1490 tuczników w 11 partiach z czego sprzedano wszystkie.
 
Według ekspertów z KZP-PTCH POLPIG po okresie stabilizacji prawdopodobnie notowania tuczników zaczną rosnąć. Podaż żywca nie jest duża, a dodatkowo wielu producentów wstrzymuje się ze sprzedażą licząc na wzrosty cen w najbliższych tygodniach. 
 
Pozytywne sygnały płyną również z rynku chińskiego, gdzie popyt jest wciąż wysoki. Całą sytuację może również poprawić rozpoczęcie sezonu grillowego. Jednak jego wpływ może nie zaznaczyć się tak wyraźnie jak w latach ubiegłych.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu