Rosyjscy producenci tuczników dokładają do biznesu?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-12-2020,9:45 Aktualizacja: 18-12-2020,9:42
A A A
Cena sprzedaży trzody chlewnej w Rosji jest niemal taka sama jak koszty produkcji. Jest to głównie efekt rosnących cen surowców paszowych.
 
Produkcja żywca wieprzowego w Rosji wciąż wzrasta, aby zaspokoić zapotrzebowanie mieszkańców na ten rodzaj mięsa. 
 
Jednak w wyniku wzrostu cen pasz o 20-25% doszło do sytuacji, że cena sprzedaży trzody chlewnej jest prawie taka sama jak koszty produkcji – informuje euromeatnews.com.
 
nadprodukcja tuczników w Niemczech, mięso wieprzowe, spadek cen, zakaz eksportu do Chin,

Ogromna nadprodukcja tuczników w Niemczech

Niemcy w wyniku pandemii koronawirusa oraz afrykańskiego pomoru świń (ASF) zmagają się z dużą nadprodukcją tuczników. Według wstępnych szacunków może ona sięgać 1 mln świń.   Koronawirus spowodował ograniczenia ubojów w...
Obecna notowania żywca wieprzowego wahają się między 100 a 110 rubli za kg (1,36 do 1,50 dolarów), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 4,94- 5,44 zł.
 
Jednocześnie średnie koszty produkcji wynoszą 92 ruble (1,26 dolarów), czyli około 4,55 zł.
 
Wzrost eksportu wieprzowiny jest ograniczony w wyniku afrykańskiego pomoru świń (ASF), który rozprzestrzenia się na terenie tego kraju. W związku z tym ruszyła kampania zachęcająca do spożycia wieprzowiny, która może być kluczem do uniknięcia katastrofy w tym sektorze. 
 
- Rynek krajowy, to najszybszy i najłatwiejszy rynek, na którym można zwiększyć sprzedaż. Podobna sytuacja dotyczyła mięsa drobiowego, którego spożycie wzrosło ponad trzykrotnie - mówi Simon Gray , Dyrektor Generalny Rosja, WNP i Europa, Genesus Inc.
 
W ciągu ostatnich kilku lat producenci w Rosji rozwinęli się w nadziei, że uzyskają dostęp do rynku chińskiego lub kilku innych rynków w Azji Południowo-Wschodniej, jednak w wyniku wirusa ASF ich plany legły w gruzach.
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu