Produkcja wieprzowiny w UE wyraźnie spada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-07-2022,9:35 Aktualizacja: 05-07-2022,9:25
A A A
Unia Europejska wyprodukowała w marcu o 7% mniej mięsa wieprzowego niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Z kolei w pierwszym kwartale bieżącego roku spadek ten wyniósł 5%.
 
Rada ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) poinformowała, że produkcja wieprzowiny w krajach Wspólnoty wyniosła w marcu 2 mln ton. Była ona o 7% niższa niż w roku poprzednim. W pierwszym kwartale roku produkcja spadła do 5,85 mln ton i była o 5% niższa rok do roku.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ożywienie na rynku tuczników

Ceny w skupie trzody chlewnej w większości krajów Unii Europejskiej wzrosły. W Polsce tuczniki w ciągu tygodnia podrożały o 10 gr do wartości 8,70 zł za kg w klasie E.    Popyt na produkty wieprzowe wzrósł, co przełożyło się...
 
W Niemczech w omawianym czasie wyprodukowano o 12% mniej mięsa wieprzowego co daje spadek o około 155 tys. ton. W Polsce również odnotowano ograniczenie produkcji o 12%, czyli o 63 tys. ton. Belgia zmniejszyła produkcję o 9% (26 tys. ton), Włochy o 8% (27 tys. ton), a Dania o 4% (20 tys. ton. Z kolei w Hiszpanii produkcja wieprzowiny wzrosła o 4%, czyli o 52 tys. ton.
 
Głównym problemem producentów są wysokie koszty energii i paszy, a także niskie ceny w skupie. Średnio koszt produkcji w Unii Europejskiej, jak podaje euromeatnews.com, jest wyższy niż średnia cena, co stanowi wyzwanie dla rentowności i przyszłej produkcji. 
 
Według kwietniowej prognozy Komisja Europejska produkcja w 2022 r. miała spaść o 3%. Jednak obserwując rynek można spodziewać się większych spadków. 
 
Eksport mięsa wieprzowego z krajów Wspólnoty mocno ograniczono. Dotyczy to głównie wywozów na rynki azjatyckie w tym do Chin. W pierwszym kwartale roku Unia Europejska wywiozła 923 tys. ton wieprzowiny, co oznacza spadek o 28%. 
 
W tym czasie eksport do Chin zmniejszył się o 72%. Stanowił on zaledwie 21% wolumenu, w porównaniu z ponad połową w pierwszym kwartale 2021 r. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA