Produkcja i ceny świń będą rosły, ale bardzo wolno

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-01-2017,12:30 Aktualizacja: 18-01-2017,12:08
A A A

Produkcja wieprzowiny w kolejnych latach będzie rosła zaledwie o 0,1 proc. rocznie - uważają analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Podobny trend może być spodziewany w przypadku cen skupu świń.

Stabilizacja produkcji wieprzowiny wynika z kilu czynników. Po pierwsze w wielu krajach Unii Europejskiej a tym samym w całej Europie zmalało pogłowie macior. Po drugie surowe wymogi środowiskowe, zwłaszcza w Polsce oraz sprzeciwy lokalnych społeczność w przypadku nowych inwestycji trzodowych nie sprzyjają rozwojowi produkcji.

pogłowie świń, trzoda chlewna, ceny żywca, wieprzowina

Pogłowie świń w Polsce zacznie rosnąć?

Pogłowie świń w Polsce wynosi 10,3 mln sztuk. Spadki, które trwają od wielu lat prawdopodobnie właśnie zostały zahamowane - informuje TVP 1. To efekt wysokich cen skupu, które dla wielu producentów w końcu są opłacalne. Ceny...

Producenci trzody chlewnej, którzy mają za mało terenów do zagospodarowania gnojowicy inwestują w instalacje do jej przetwarzania lub wywożą ją do krajów, gdzie występuje deficyt azotu w glebie.

Niemcy oraz Polska coraz bardziej ukierunkowują się na tucz, więc hodowla świń w tych krajach rozwija się powoli i w najbliższym czasie prawdopodobnie nie będzie rosła. Z kolei materiał do tuczu zapewnia Dania, która od kilku lat postawiła na produkcję prosiąt.

Przedstawiciele KZP-PTCH podkreślają, że w wielu krajach UE, głównie w Hiszpanii, Włoszech i Polsce rozwija się integracja pionowa. Polega ona na tym, że rolnicy wiążą się z przetwórcami i producentami pasz umowami handlowymi i prowadzą dla nich produkcję świń w swoich budynkach.

asf, dziki, przypadek asf, trzoda chlewna

Walka z ASF w 2017 r. pochłonie ponad 25 mln zł

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń zgodnie z projektem rozporządzenia ministra rolnictwa ma w tym roku kosztować 25 272 161,75 zł. Polska wystąpi jednak do Komisji Europejskiej z wnioskiem o współfinansowanie ze środków...

Wydaje się, że produkcja świń powinna się zwiększać ze względu na wysokie ceny skupu. Te zaczęły rosnąć w drugiej połowie ubiegłego roku a wpłynął na to głównie duży popyt na wieprzowinę ze strony Chin.

Ceny świń w najbliższym czasie w UE będą jednak rosły wolno, zauważa KZP-PTCH. Główną przyczyną tej sytuacji jest konkurencja ze strony USA, Kanady i Brazylii, gdzie koszty produkcji wieprzowiny są najniższe na świecie.

Cena trzody chlewnej w 2026 r. według prognoz Komisji Europejskiej może osiągnąć 1,67 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. Jak przewiduje KZP-PTCH w poszczególnych krajach unijnych w okresie następnych 10 lat, ceny żywca wieprzowego mogą się mieścić przedziale od 1,30 do 2,16 euro za kilogram wbc.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu