Producenci tuczników wciąż czekają na opłacalność

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-10-2022,10:45 Aktualizacja: 31-10-2022,10:43
A A A

Cena tuczników w notowaniach z 26 października nie zmieniła się i wciąż wynosi 1,90 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro według NBP (4,7723), jest to 9,06 zł za kg wbc.

- Jest to zdecydowanie za mało, aby mówić o jakiejkolwiek opłacalności - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy PZHiPTCh Polsus i dodaje:

- Sytuacja cenowa lepiej wygląda w Hiszpanii, gdzie tamtejsi właściciele ferm trzodowych otrzymują 1,7 euro za kg, ale żywca, co daje w polskiej walucie ok. 8,11 zł. Najlepiej natomiast wygląda to we Włoszech, gdzie cena oscyluje w okolicach 2,07 euro za kg żywca czyli 9,87 zł!

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników na VEZG z 26 października

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG utrzymała ubiegłotygodniowy poziom. Cena tuczników w notowaniach z 26 października nie zmieniła się i wciąż wynosi 1,90 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro według NBP...

Eksport wieprzowiny jest kluczowy

Skąd biorą się takie różnice? Hiszpania produkuje tani surowiec z przeznaczeniem głównie na eksport poza Unię Europejską, a brak ASF-u pozwala na osiągnięcie dobrych cen.

We Włoszech natomiast udało się utrzymać model mniejszych gospodarstw oraz przemysłu przetwórczego, który opiera się wielkim koncernom. Pozwala to na utrzymanie stawek, które z punktu widzenia polskich hodowców, są bardzo atrakcyjne.

W Niemczech i w Polsce natomiast coraz bardziej doskwiera brak możliwości eksportu do krajów trzecich.

- Uwalnianie mięsa mrożonego z zapasów oraz generalnie zmniejszony popyt na jego spożycie w tym momencie powoduje, że cena która rok lub dwa lata temu byłaby atrakcyjna, przy obecnych kosztach woła o pomstę do nieba - mówi Bartosz Czarniak.

Hodowca jednocześnie przypomina, dlaczego tak ważny dla UE jest eksport wieprzowiny. Chodzi oczywiście o Chiny.

stada świń, świnie, trzoda chlewna, Gobarto Hodowca, pogłowie świń, maciory, tuczniki, stada świń, żywiec wieprzowy

Polska w 3 lata straciła połowę stad świń

Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce, jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 10 października, wynosi 59,2 tys. Oznacza to spadek aż o 2 347 (3,81%) w porównaniu do tego samego okresu...

- Sytuacja na tamtym rynku może być dla nas kluczowa. Obecnie w Państwie Środka wchodzimy w okres wzmożonego popytu na wieprzowinę, przez co już teraz cena wzrosła o 80% od początku roku! Obecnie płaci się tam ponad 4 euro za kg żywca! Produkcja świń w Chinach wciąż nie nadąża za popytem - podkreśla Czarniak.

Tuczniki w Polsce wciąż  są tanie

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Tak jak przed tygodniem, mimo braku żywca na rynku, świnie są stosunkowo tanie i cena maksymalna wynosi około 9 zł za kg w klasie E. Pojawiają się jednak pierwsze sygnały mówiące o możliwości poprawy sytuacji cenowej.

- Wiele zakładów mięsnych oraz ubojni pracuje pełną parą i nie mają one problemów ze zdobyciem towaru. Czy czeka nas poprawa? Patrząc na Chiny i ich sytuację, myślę że tak, ale ilu rolników tego doczeka? - podsumowuje Bartosz Czarniak

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA