Producenci tuczników w Wietnamie zarabiali na nielegalnym handlu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-06-2016,19:40 Aktualizacja: 17-06-2016,19:40
A A A

Producenci świń w Wietnamie sprzedawali żywiec wieprzowy do Chin przez nieoficjalne przejścia graniczne w cenie niemal 9,5 zł za kilogram. Według danych wietnamskiego ministerstwa codziennie przez te przejścia do Chin trafiało ok. 3000 sztuk świń w wadze 120-140 kg - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Ceny tuczników w Wietnamie są najwyższe od 19 miesięcy. Na ich wzrost wpłynął eksport żywca do Chin mimo że Wietnam nie jest na oficjalnej chińskiej liście krajów, z których może być dokonywany eksport trzody chlewnej. Odbywał się on jednak przez nieoficjalne przejścia graniczne. Jak informuje firma genetyczna Genesus Ministerstwo Przemysłu i Handlu w Wietnamie wystosowało już ostrzeżenie do lokalnych handlowców w tej sprawie.

tuczniki, wieprzowina, produkcja świń, ceny skupu tuczników

Tuczniki drożeją. W Niemczech cena wzrosła o 6 centów

Cena tuczników w Niemczech według informacji niemieckiego związku producentów trzody chlewnej i bydła VEZG 15 czerwca została ustalona na poziomie 1,57 Euro/kg czyli ok. 6,9 zł/kg wbc. To wzrost o 6 centów w stosunku do...

Chiny pod koniec maja nasiliły więc kontrolę przejść granicznych, a także weterynaryjną i sanitarną sprowadzanych produktów żywnościowych. Wskutek tego nieoficjalny import świń z Wietnamu został zahamowany a ceny żywca zaczęły maleć. Mimo to są one nadal na poziomie gwarantującym opłacalność.

Producenci świń w Wietnamie nie są jednak zadowoleni, ponieważ jak informuje Genesus od 1 lipca 2016 roku wejdzie w życie nowe prawo dotyczące stosowania zakazanych substancji w produkcji zwierzęcej. Hodowcy, którzy nie dostosują się do nowych przepisów mogą zostać skazani nawet na 20 lat więzienia.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu