Postawił na odnawialne źródła energii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-03-2024,14:45 Aktualizacja: 18-03-2024,12:53
A A A
Marek Mokwa od wielu lat specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i produkcji tuczników. Aby ograniczyć koszty energii elektrycznej zainwestował w instalacją fotowoltaiczną, a w najbliższym czasie rozpoczyna budowę biogazowni rolniczej zasilanej gnojowicą.
 
- Od dłuższego czasu rozważałem budowę biogazowni rolniczej, ale jeszcze do niedawna krajowe przepisy nie był doprecyzowane w tej kwestii. Pomysł ten powróciła dwa lata temu, kiedy to odwiedził mnie przedstawiciel jednej z firmy oferujących biogazownie. Z jego pomocą przygotowałem wszystkie niezbędne dokumenty i zdobyłem dofinansowanie w wysokości 50% kosztów inwestycji – mówi Marek Mokwa z Subkowy w woj. pomorskim.
 
Okiem doradcy, Hoduj z Głową Świnie, Josera, lochy, loszki, flushing, energia, białko

Żywienie bodźcowe macior i loszek. Porada od Josery

Flushing, czyli żywienie bodźcowe lub podkarmianie, ma na celu pokrycie deficytu składników odżywczych u macior po okresie laktacji. Hodowcy i producenci trzody chlewnej zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych...
Gospodarz szacuje, że po uruchomieniu biogazowni będzie potrzebował około 5m3 gnojowicy na dzień. Już dziś przygotowuje on substrat wysokiej jakości pochodzący z tuczarni. Dzięki temu, że odpompowuje z gnojowicy nadmiar rzadkiej frakcji uzyskuje gęsty komponent o wysokiej zawartości składników niezbędnych w procesie fermentacji.
 
Nowa inwestycja pozwoli mu uzyskiwać nie tylko energię elektryczną, ale również ciepło i poferment, który jest świetnym nawozem organicznym, bogatym w substancje odżywcze. 
 
Biogazownia będzie wyposażona w reaktor o pojemności 130 m3, który zostanie przykryty hermetyczną membraną. Instalacja zostanie wyposażona w pompę rozdrabniającą i homogenizującą gnojowicę, układ grzewczy, system mieszania i przeciwpienny, a także w układ diagnostyczny. 
 
Obok komory fermentacyjnej stanie kontener, w którym zostanie zamontowany silniki spalinowy zasilany biogazem. Będzie on napędzał prądnicę o mocy 20 kWh. Z jego układu chłodzenia będzie odzyskiwane ciepło gromadzone w buforze o pojemności 1 tys. litrów, które zostanie wykorzystane do ogrzewania chlewni. 
 
biogazownia rolnicza, gnojowica, produkcja tuczników, Dąbrowski,

Produkuje tuczniki i prąd z biogazowni

Biogazownia o mocy 44 kWh zużywa dziennie około 35-40 tys. litrów gnojowicy, która trafia do reaktora cztery razy na dobę. Uzyskany poferment jest przechowywany w lagunie, a następnie wywożony na pola.    Wojciech Dąbrowski...
Marek Mokwa zakłada, że dzięki biogazowani wyprodukuje w ciągu roku 70-80 MWh energii, której nadwyżkę będzie mógł sprzedać. 
 
W swoim gospodarstwie już od trzech lat użytkuje on instalację fotowoltaiczną o mocy 30 kW, która pokrywa zaledwie część jego zapotrzebowania. Korzysta on również z instalacji o mocy niemal 10 kW podłączonej do domu. 
 
Gospodarz na przestrzeni lat powiększał hodowlę trzody chlewnej i obecnie posiada 120 loch, a w ciągu roku produkuje 3,5 tys. tuczników.
 
Hodowca od 2018 r. pełni funkcję prezesa grupy producentów rolnych "Kociewiak", która funkcjonuje w formie spółdzielni. Od dwóch lat jest również wiceprezesem POLSUS. 
 
- Członkowie naszej grupy nie są przypadkowymi osobami. Wszyscy znaliśmy się dużo wcześniej. Darzymy się ogromnym zaufaniem i każdy z nas jest traktowany tak samo niezależnie od skali produkcji – podkreśla Marek Mokwa. 
 
Głównym celem grupy jest wspólna sprzedaż tuczników oraz zakup materiałów do produkcji w lepszych cenach. Jednak największa wartością dodaną jest gwarantowany odbiór zwierząt nawet, gdy rynek jest zasycony żywcem, co jest bardzo ważne przy prowadzeniu produkcji w cyklu zamkniętym.
 
Więcej informacji na temat gospodarstwa Marka Mokwy znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" (1/2024). ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu