Pogłowie trzody chlewnej w Danii wzrosło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-06-2021,11:30 Aktualizacja: 17-06-2021,13:53
A A A
Liczba świń w Danii w bieżącym roku wzrosła o 3%. Jest to zjawisko odwrotne niż w Niemczech i Holandii, gdzie obserwuje się spadek pogłowia trzody chlewnej. 
 
Dania zwiększyła liczbę świń o 3%. Według szacunków na dzień 1 kwietnia duńskie stado trzody chlewnej liczyło 13,2 mln sztuk. 
 
Wzrost ten odnotowano również w stadzie hodowlanym, gdzie liczba zwierząt zwiększyła się o 1%. Wynika on ze wzrostu liczby loszek przeznaczonych do hodowli o 4%. 
 
Ekspansja duńskiego stada wciąż trwa, co rekompensuje spadki odnotowane w Niemczech i w Holandii.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki w Polsce potaniały

Krajowe ceny zakupu żywca wieprzowego, w pierwszym tygodniu czerwca, spadły. Taki sam trend odnotowały ceny półtusz wieprzowych.    W Polsce w dniach 31 maja – 6 czerwca, według informacji uzyskanych z zakładów...
Ubój świń w Danii, jak podaje portal euromeatnews.com, był do tej pory o 10% wyższy niż poziom sprzed roku. Wynika to między innymi ze zmniejszenia eksportu żywca do Niemiec.
 
W Danii liczba młodych świń w ciągu roku wzrosła o 2%, a pogłowie prosiąt pozostało stabilne. 
 
Wzrost pogłowia stada hodowlanego wynika głównie ze zwiększenia liczby loszek. Pogłowie loch w okresie laktacji pozostało na poziomie sprzed roku.
 
Jak dotąd duńska cena referencyjna świń wzrosła z około 143 euro (około 645 zł) za 100 kg do prawie 175 euro (około 790 zł) za 100 kg do końca maja. 
 
Wzrost cen jest głównie efektem dostępu do chińskiego rynku, gdzie popyt na wieprzowinę nadal jest wysoki. W najbliższym czasie w Danii jest spodziewana ograniczona podaż żywca, co może dodatkowo wesprzeć wzrost cen.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA