Tuczniki w Polsce potaniały

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-06-2021,14:30 Aktualizacja: 14-06-2021,11:57
A A A
Krajowe ceny zakupu żywca wieprzowego, w pierwszym tygodniu czerwca, spadły. Taki sam trend odnotowały ceny półtusz wieprzowych. 
 
W Polsce w dniach 31 maja – 6 czerwca, według informacji uzyskanych z zakładów mięsnych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, cena zakupu trzody chlewnej wyniosła średnio 5,55 zł za kg.
 
Była ona o 2% niższa niż tydzień wcześnie, ale o 11% wyższa niż na początku maja, a także o 2% niższa niż uzyskiwali producenci w tym samym czasie ubiegłego roku.
 
ASF w Chinach, walka z wirusem, ogniska choroby, nielegalny transport świń, spadek pogłowia świń

Chiny wprowadzają nowe środki zwalczania ASF

Chińskie władze chcą powstrzymać nielegalny transport świń z obszarów występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) do wolnych od choroby stref. Ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w tym kraju.   Chiny chcą powstrzymać...
Średnio w Unii Europejskiej, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, za świnie rzeźne klasy E dostawcy uzyskiwali 165,86 euro za 100 kg masy poubojowej schłodzonej.
 
W przeliczeniu na polską walutę jest to około 745 zł. Cena ta była o 0,4% wyższa niż w poprzednim tygodniu oraz odpowiednio o 8% i 2% niż przed miesiącem i rokiem. 
 
W Polsce cena świń rzeźnych wyrażona w walucie unijnej wyniosła 166,35 euro za 100 kg, co daje około 747 zł. Była ona o 5,27 euro (około 23,69 zł) wyższa od średniej ceny uzyskiwanej na rynku niemieckim.
 
W pierwszym tygodniu czerwca krajowe zakłady półtusze wieprzowe sprzedawały po 8,07 zł za kg. Było to o 2% mniej niż przed tygodniem. Cena półtusz była jednocześnie o 11% wyższa niż przed miesiącem oraz o 0,5% niż w tym samym czasie 2020 r.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA