Ognisko ASF w gospodarstwie utrzymującym niemal 6 tysięcy świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-06-2018,17:55 Aktualizacja: 06-06-2018,17:57
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w ciągu ostatnich tygodni już po raz piąty został stwierdzony u świń domowych. 113 ognisko tej choroby a zarazem dziewiąte w tym roku po raz kolejny potwierdzono w województwie podlaskim.

Ognisko ASF numer 113 a zarazem dziewiąte w tym roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano aż 5909 świń.

Gospodarstwo, w którym świnie zostały zakażone wirusem ASF, jest położone w gminie Orla w powiecie bielskim w województwie podlaskim. Znajduje się ono na obszarze objętym ograniczeniami.

asf, wirus asf, ognisko asf, tuczniki

Przestrzega zasad bioasekuracji, ale stracił ponad 40 tysięcy złotych

Producent tuczników we wrześniu ubiegłego roku znalazł się kilometr do ogniska afrykańskiego pomoru świń. W efekcie tylko na samej sprzedaży tuczników stracił ponad 35 tysięcy złotych. Sylwester Rzewuski z miejscowości Pniewiski w...

Ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 5 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Główny lekarz weterynarii informuje, że w ognisku choroby wdrożono procedury zwalczania ASF zgodne z obowiązującymi przepisami.

To już piąte ognisko w ciągu ostatnich trzech tygodni. 17 maja służby weterynaryjne po długiej przerwie stwierdziły obecność wirusa u świń w gospodarstwie utrzymującym 28 zwierząt położonym w gminie Nasielsk w powiecie nowodworskim w województwie mazowieckim.

Główny lekarz weterynarii 23 maja poinformował z kolei o wystąpieniu 110 i 111 ogniska ASF w Polsce. Oba wybuchły w woj. lubelskim w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 15 oraz 661 świń.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu