Odbudowa pogłowia trzody chlewnej to priorytet resortu rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2016,19:45 Aktualizacja: 22-07-2016,19:58
A A A

Resort rolnictwa przygotuje program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce do 2020 r. - poinformował szef MRiRW Krzysztof Jurgiel.

Jak podkreślił, jednym z wyzwań na rynku wieprzowiny będzie m.in. odbudowa pogłowia trzody chlewnej w polskich gospodarstwach.

Jurgiel mówił w piątek w Sejmie, że celem programu jest wypracowanie "koncepcji długofalowych działań, które mają na celu rozwój krajowego sektora rolno-żywnościowego".

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń

Na Podlasiu rezygnują z hodowli trzody chlewnej. Rolnicy mają dość!

Część gospodarzy z województwa podlaskiego rezygnuje z hodowli trzody chlewnej i chce "wyzerować" gospodarstwa. Mają dość kłopotów i ograniczeń związanych z występowaniem tam afrykańskiego pomoru świń. - Minęły dwa lata od...
Jak wyjaśnił, program koncentrować się będzie na dziewięciu rynkach: rynku zbóż i rzepaku, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, mleka i przetworów mlecznych, cukru, warzyw i owoców oraz tytoniu.

Według resortu należy dążyć m.in. do zwiększenia konkurencyjności krajowego sektora rolnego na rynku UE i światowym oraz stabilizacji sytuacji dochodowej krajowego sektora.

Ministerstwo podkreśla, że formułując cele należy uwzględniać m.in. możliwości wykorzystania istniejących w kraju zasobów, dopasować oferty do potrzeb odbiorców i konsumentów.

W przypadku rynku wieprzowiny resort ocenia, że należy dostosować skalę, strukturę i efektywność produkcji do potrzeb i wymogów rynku oraz opracować rozwiązania dla małych i średnich gospodarstw.

MRiRW dodaje, że konieczne jest m.in. tworzenie grup i organizacji producentów oraz ich zrzeszeń, eliminowanie nieuczciwych praktyk w "łańcuchu żywnościowym", a także wdrożenie ułatwień dla rolników w sprzedaży detalicznej.

- Konsolidacja sektora może także nastąpić dzięki powstawaniu organizacji międzybranżowych, skupiających wiele ogniw łańcucha dostaw. Ważne jest także zwiększanie konsolidacji w obszarze oferty rynkowej polskiego sektora rolno-spożywczego, m.in. poprzez platformę handlu - podkreślono.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu