Obrońcy zwierząt apelują o wycofanie dwutlenku węgla w ogłuszaniu świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-11-2019,9:00 Aktualizacja: 08-11-2019,17:23
A A A
Oszałamianie trzody chlewnej za pomocą wysokiego stężenia CO2 jest metodą powszechnie stosowaną w Unii Europejskiej. Organizacje zajmujące się obroną zwierząt zachęcają do wycofania tej metody z rzeźni.
 
Eurogrupa dla Zwierząt i jej 69 organizacji członkowskich apelują o odejście od oszołomienia świń wysokim stężeniem CO2, informuje portal 3trzy3.pl na podstawie strony www.eurogroupforanimals.org.
 
Organizacje apelują o znalezienie bezbolesnej alternatywy dla metody, która jest stosowana w większości dużych rzeźni w Unii Europejskiej. Namawiają przedstawicieli branży oraz decydentów krajowych i unijnych do inwestycji w tym kierunku. 
 
antybiotyki, bakterie oporne, leczenie świń, Wielka Brytania, oporność

Wielka Brytania zmniejsza zużycie antybiotyków u świń

Wykorzystanie antybiotyków w produkcji trzody chlewnej w Anglii znacznie spadło w porównaniu do poprzednich lat. Wpłynęło to także na ograniczenie problemów z bakteriami opornymi na działanie leków.    Ilość...
Według danych Hiszpania, Niemcy i Dania ubijają od 85 do 95% świń ogłuszając je wysokim stężeniem CO2. Tak więc w sumie metoda ta jest wykorzystywana do oszołomienia ponad 100 milionów świń rocznie.
 
Jak twierdzą przedstawiciele Eurogrupy ds. Zwierząt ogłuszenie za pomocą CO2 powoduje u świń ból i niepokój od pierwszego kontaktu z gazem do utraty przytomności, co może trwać nawet 60 sekund.
 
Grupa opublikowała film, który przedstawia cierpienia świń podczas tej procedury. Wywołał on oburzenie w krajach wspólnoty i na świecie.
 
Organizacje obrony zwierząt wzywają Komisję Europejską do zmiany rozporządzenia w sprawie uboju i wprowadzenia zakazu stosowania tej metody od 1 stycznia 2025 r., z rewizją w 2023 r. w celu zweryfikowania dostępności komercyjnych alternatyw.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu