Minister rolnictwa obiecał pomoc rolnikom z powiatu parczewskiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2018,13:30 Aktualizacja: 20-09-2018,13:35
A A A

Hodowcy trzody chlewnej z terenu powiatu parczewskiego (woj. lubelskie) objętego ASF spotkali się 19 września w Warszawie z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Markiem Suskim oraz wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem.

Tematem spotkania były postulaty hodowców przekazane rządowi po spotkaniu w miejscowości Dawidy (gmina Jabłoń) pod koniec sierpnia z udziałem wojewody.
 

dawidy, powiat parczewski, protest rolników, walka z asf w polsce, wybijanie świń, lekarze weterynarii

Rolnicy zatrzymali lekarzy weterynarii. Nie wybijajcie zdrowych świń!

Rolnicy z miejscowości Dawidy (pow. parczewski, woj. lubelskie) wyszli na ulice. Walczą o wstrzymanie wybijania zdrowych świń w ramach walki z ASF i przy okazji mają wiele zarzutów do służb weterynaryjnych. Pikieta odbyła się na skrzyżowaniu...

To właśnie w Dawidach w lipcu br. doszło do fali gwałtownych protestów. Rolnicy zatrzymali wtedy samochód, którym do jednego z okolicznych gospodarstw jechali lekarze weterynarii wybić kilkaset świń. Trzech lekarzy było przetrzymywanych przez 8 godzin przez grupę rolników. Sprawa odbiła się szerokim echem w całym kraju.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zaapelowała wówczas do ministrów rolnictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej. Zdaniem samorządu lekarsko-weterynaryjnego niedopuszczalna jest sytuacja, do której doszło w Dawidach.

- Rolnicy siłą zablokowali realizację podjętej zgodnie z przepisami decyzji administracyjnej o wybiciu świń w okręgu zapowietrzonym ASF - mówił Jacek Łukaszewicz, prezes KRL-W i domagał się zdecydowanej reakcji rządu.

Wiadomo, że ten temat został poruszony podczas spotkania w resorcie rolnictwa, jednak nie znamy bliższych szczegółów.

inspekcja weterynaryjna, walka z asf w polsce, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Jacek Łukaszewicz

Lekarze weterynarii boją się o swoje bezpieczeństwo. Apelują do ministrów

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apeluje do ministrów rolnictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej. Kilka dni temu trzech z nich było przetrzymywanych przez 8 godzin...

"Minister Ardanowski, w niemal godzinnej rozmowie, odniósł się pozytywnie do wszystkich zgłaszanych uwag hodowców i przedstawił stopień zaawansowania wdrażania ich w życie" - informuje w lakonicznym komunikacie Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.

Z relacji służb prasowych wojewody wynika, że "ministrowie i wojewoda podziękowali hodowcom z terenów objętych ASF za ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji, czego efektem jest zmniejszanie obszarów objętych strefami poddanymi restrykcyjnym zasadom obrotu trzodą chlewną".

Warto podkreślić, że w spotkaniu wziął udział także przedstawiciel poseł PiS Teresy Hałas, która jest szefową NSZZ RI "Solidarność".

Organizacja ze względu na swoje koneksje polityczne ma dziś wiele do powiedzenia. W jej ścisłym kierownictwie, oprócz posłanki Hałas, działa także senator PiS Jerzy Chróścikowski, który jest zastępca przewodniczącej związku.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu