Rolnicy zatrzymali lekarzy weterynarii. Nie wybijajcie zdrowych świń!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2018,13:40 Aktualizacja: 18-07-2018,13:53
A A A

Rolnicy z miejscowości Dawidy (pow. parczewski, woj. lubelskie) wyszli na ulice. Walczą o wstrzymanie wybijania zdrowych świń w ramach walki z ASF i przy okazji mają wiele zarzutów do służb weterynaryjnych.

Pikieta odbyła się na skrzyżowaniu w centrum miejscowości. Zatrzymano samochód, którym do jednego z okolicznych gospodarstw jechali lekarze weterynarii wybić kilkaset świń - informuje portal lublin112.pl

projekt zwalczania asf, dziki, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

ASF. Będzie 10 milionów złotych więcej na zwalczanie pomoru?

Program zwalczania ASF ma być znowelizowany. Zmiany wprowadza projekt rozporządzenia. Najważniejszą jest wzrost szacowanych ogólnych kosztów realizacji programu na terytorium Polski w 2018 r. z 28,4 mln do 38,2 mln zł (9,2 mln euro)....

Pojazd został otoczony, a protestujący rolnicy, wspierani przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw, zastrzegli, że nie dopuszczą do dalszych podobnych działań.

Wielu hodowców trzody chlewnej zainwestowało duże środki aby dostosować gospodarstwa do surowych zasad bioasekuracji. Tymczasem jak twierdzą, służby weterynaryjne wybierają losowo gospodarstwa, w których nie stwierdzono obecności wirusa i wybijają świnie.

Na miejscu interweniowała policja, jednak protestujący zapewnili, że nie uwolnią weterynarzy, dopóki na miejsce nie przyjedzie wojewoda i weterynarz wojewódzki. Po kilku godzinach w miejscowości pojawili się przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i rozpoczęły się rozmowy.

Rolnicy żądali, by do czwartku, kiedy w ministerstwie rolnictwa odbędzie się spotkanie w tej sprawie nie wybito w okolicy ani jednej świni. Domagali się też zapewnienia, że żaden z protestujących nie stanie się obiektem szykan ze strony służb weterynaryjnych, do których mają wiele zastrzeżeń.

Właściciele gospodarstw pod rygorem surowych kar finansowych, nie mogą sobie pozwolić nawet na najmniejsze uchybienia związane z zapewnieniem ochrony przed chorobą w gospodarstwie.
Z kolei lekarze - ich zdaniem - przemieszczać się pomiędzy nimi nie zachowując praktycznie żadnych zasad bioasekuracji.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: lublin112.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA