Minister na otwarciu chlewni. Dzięki inwestycjom gonimy konkurencję

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Pawlak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2019,13:35 Aktualizacja: 01-03-2019,14:06
A A A

Inwestycje w nowoczesne technologie pomagają polskiemu rolnictwu dogonić konkurencję z innych krajów - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.  podczas otwarcia nowej chlewni w miejscowości Cieślin (Łódzkie).

Szef resortu uczestniczył w środę w otwarciu nowego budynku chowu trzody chlewnej, który powstał na terenie jednego z gospodarstw w miejscowości Cieślin w okolicach Piotrkowa Tryb.

trzoda chlewna, ceny, wieprzowina, UE

Rynek trzody chlewnej odbije się od dna?

Ceny trzody chlewnej w Unii Europejskiej od wielu tygodni pozostawały bez zmian. Jednak zakłady zagospodarowały nadpodaż żywca wieprzowego, która pojawiła się na przełomie roku, co przyniosło pierwsze pozytywne symptomy zmian na tym rynku....

W nowoczesnej chlewni powstałej za ok. 5 mln zł będzie mogło jednorazowo chować się 600 loch, co - jak szacuje gospodarz Andrzej Tarnowski - pozwoli na produkcję 18 tys. prosiąt rocznie.

- Chcę podziękować i wyrazić wielką radość, że nowoczesne rolnictwo rozwija się także w Polsce. To nie jest tylko osiągnięcie tej konkretnej rodziny, choć ta inwestycja robi ogromne wrażenie. Jest na światowym poziomie i można uzyskiwać w niej wyniki porównywalne z krajami przodującymi w hodowli trzody chlewnej - powiedział Ardanowski.

Minister zaznaczył, że takie inwestycje są bardzo w Polsce potrzebne, bowiem - jak przyznał - w ostatnich latach przeżywamy w kraju wielki kryzys w hodowli świń.

- On wynika z wielu czynników - m.in. z tego, że rynek się globalizuje, że do gry wchodzą producenci z krajów o lepszym klimacie, gdzie nie trzeba stawiać tak solidnych budników, ponieważ jest cieplej. W takich krajach inny jest też sposób zagospodarowania odchodów, można tam stosować tzw. laguny, a u nas muszą to być płyty i zbiorniki na gnojowice - wyjaśnił.

Jak dodał minister rolnictwa, problemem jest również fakt, że "coraz częściej przegrywamy konkurencję technologiczną". Tłumaczył, że nie wystarczy chcieć i wkładać serce w swoją pracę, ponieważ trzeba to robić na najwyższym, porównywalnym z innymi poziome technologicznym.

- Ilość odchowanych prosiąt od lochy, tempo przyrostu, zużycie paszy - w wielu tych parametrach przegrywamy z naszymi konkurentami z Dani i innych krajów z Europy i świata. Dlatego bardzo cieszę się, że polscy rolnicy - jeszcze nie wszyscy, ale ci najlepsi - budują nowe obiekty, modernizują istniejące i nadążają za konkurencją, której musimy w rolnictwie sprostać. Taki nowy obiekt, z tak imponującą ilością loch robi wrażenie nie tylko w Polsce - podsumował Ardanowski.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA