Mięsa nie zabraknie. Produkcja wieprzowiny bez zakłóceń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-03-2020,11:40 Aktualizacja: 16-03-2020,11:34
A A A

Żywność, a szczególnie mięso, w ostatnich dniach bardzo szybko znika ze sklepowych półek. Polacy boją się, że wkrótce może jej zabraknąć. Hodowcy i producenci trzody chlewnej jednak uspokajają, że tak się nie stanie.

"W związku z pojawiającymi się, zwłaszcza w mediach społecznościowych informacjami o braku żywności, gromadzeniu zapasów itd. chciałbym zapewnić w imieniu organizacji zrzeszających hodowców i producentów trzody chlewnej reprezentujących 25% rynku, że produkcja żywca wieprzowego odbywa się bez większych zakłóceń" czytamy w komunikacie wydanym przez Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

tuczniki, cena, Niemcy, trzoda chlewna, warchlaki, koronawirus

Koronawirus ograniczył wzrost cen na rynku trzody chlewnej

Rosnące ceny tuczników i warchlaków zostały ograniczone w wyniku rozprzestrzeniającego się koronawirusa. W Niemczech notowania żywca wieprzowego dużej giełdy zanotowały spadek o 6 centów za kilogram tuszy.   Ceny...

Hodowcy zwracają uwagę na fakt, że dużym wyzwaniem dla sektora może być obowiązkowa kwarantanna, która dotknie pracowników bezpośrednio obsługujących zwierzęta.

Pozostawienie stad bez podstawowej opieki może spowodować masowe upadki zwierząt i stworzy dodatkowe zagrożenie dla społeczeństwa.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

"Jestem przekonany, że wprowadzane przez rząd regulacje związane ze stanem epidemiologicznym w kraju uwzględnią specjalne uprawnienia dla producentów i dostawców żywności. Dzięki "zielonemu korytarzowi" produkcja mięsa i artykułów na nim opartych w pełni zaspokoi zapotrzebowanie Polaków. Mięsa nie zabraknie!" uspokaja prezes KZP-PTCH POLPIG Aleksander Dargiewicz.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wracamy do normalności

-Shredlage w praktyce

-Za i przeciw tłustej diecie

-Uwaga na stres cieplny

-Jak uniknąć podgrzania?

PRENUMERATA