Mamy nowe przypadki ASF w Polsce. Ich liczba maleje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-09-2019,19:15 Aktualizacja: 23-09-2019,19:20
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 41 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Liczba odstrzelonych zakażonych osobników ponownie była wysoka.

Przypadki ASF nr 2019/1649 - 2019/1689 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 2 do 15 września 2019 r.

Wirus ASF u dzików wciąż jest aktywny. Zdaniem naukowców zajmujących się badaniem tego patogenu, nie należy się martwić nowymi przypadkami pomoru. Świadczy to o tym, że chore zwierzęta są utylizowane więc tym sposobem wirus jest usuwany ze środowiska.

wieprzowina, mięso wieprzowe, konsumenci, zdrowie konsumentów

Wieprzowina z Polski jest bezpieczna i nie szkodzi zdrowiu

Mięso wieprzowe wyprodukowane w Polsce nie zagraża zdrowiu konsumentów. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wspólnie z Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej...

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w okresie od 2 do 15 września 2019 r. służby znalazły 41 martwych dzików, z czego 20 osobników zostało odstrzelonych.

Liczba odstrzelonych dzików, co wynika z najnowszych komunikatów głównego lekarza weterynarii dotyczących przypadków ASF w Polsce, jest wysoka.

W poprzednim okresie wyniosła ona 27 dzików. Z najnowszego komunikatu wynika, że odstrzelonych zostało 20 zakażonych sztuk. Wciąż jednak najbardziej skutecznym elementem w wykrywaniu ASF-u u tych zwierząt nawet na terenach, gdzie ta choroba nie występuje, jest monitoring bierny czyli zbieranie i badanie oraz utylizacja szczątków padłych dzików.

Zdaniem naukowców jest on 50 razy bardziej efektywny niż monitoring czynny, który polega na badaniu tylko i wyłącznie dzików odstrzelonych.

Najbardziej liczny przypadek ASF u dzików w analizowanym okresie wystąpił w województwie lubelskim w pobliżu wsi Różaniec położonej w powiecie biłgorajskim w gminie Tarnogród.

Służby weterynaryjne znalazły tam 8. padłych dzików.

Szczegóły dotyczące bieżących przypadków ASF znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu