Wieprzowina z Polski jest bezpieczna i nie szkodzi zdrowiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-09-2019,15:30 Aktualizacja: 23-09-2019,18:37
A A A

Mięso wieprzowe wyprodukowane w Polsce nie zagraża zdrowiu konsumentów. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wspólnie z Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" wydali stanowisko w tej sprawie.

"Sprawdzono bezpieczeństwo mięsa wieprzowego produkowanego w Polsce, poprzez analizę potencjalnych alergenów oraz zanieczyszczeń występujących w paszach oraz w mięsie. Zaktualizowano także informacje dotyczące aktualnej wartości odżywczej polskiej wieprzowiny, negując wiele dotychczasowych mitów" czytamy w komunikacie wydanym przez związki.

Wieprzowinę z Polski wbrew temu na co wskazuje wiele doniesień, charakteryzuje brak pozostałości pestycydów. W badanym mięsie, które zostało wyprodukowane w krajowych gospodarstwach, nie wykryto niebezpiecznych poziomów pozostałości insektycydów, pestycydów fosforoorganicznych, pyretroidów, karbaminianów i rodentycydów.

tuczniki, cena, Niemcy, trzoda chlewna, żywiec

Stagnacja cen na rynku tuczników

Rynek tuczników w Unii Europejskiej wkroczył w okres stabilizacji. W większości państw członkowskich cena żywca wieprzowego pozostała bez zmian.    Ceny tusz wieprzowych w przeważającej części państw unijnych, poza niewielkimi...

Mięso było również badane pod kątem zawartości dioksyn, które mogą wywierać działania kancerogenne. Polska wieprzowina spełnia aktualne wymagania w zakresie występowania w niej pozostałości tych związków.

Polska wieprzowina charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością fosforu ogólnego oraz związków azotu. Pobranie azotanów i azotynów z tym mięsem stanowi nieznaczną część dopuszczalnego dziennego spożycia obu tych związków.

Mięso wieprzowe charakteryzuje się niską zawartością metali ciężkich w tym ołowiu i kadmu, a także niklu, chromu, miedzi i cynku. Ich poziomy nie stwarzającą zagrożenia dla zdrowia ludzi.

"Na podstawie uzyskanych wyników badań można przypuszczać, że mięso wieprzowe jest produktem bezpiecznym, o kontrolowanej alergenności w odniesieniu do białek ryb, mleka oraz soi, a zastosowane dodatki mączki rybnej oraz serwatki w żywieniu zwierząt nie miały znaczącego wpływu na wzrost zawartości poszczególnych alergenów" czytamy w komunikacie wydanym przez oba związki.

wieprzowina, mięso wieprzowe, eksport, Unia Europejska

Unia Europejska eksportuje coraz więcej wieprzowiny do Chin i Wietnamu

Komisja Europejska opublikowała najnowsze dane, z których wynika, że europejski eksport wieprzowiny do Chin w pierwszym półroczu 2019 r. wzrósł o ponad 42 proc. Natomiast do Wietnamu trafia o 36 proc. więcej tego rodzaju...

Hodowcy trzody chlewnej podkreślają, że wieloletnia praca hodowlana znacznie poprawiła mięsność świń i zmniejszyła ich otłuszczenia. Kulinarne mięso wieprzowe jest delikatne i kruche, a optymalny poziom tłuszczu śródmięśniowego korzystnie kształtuje jego smak, zapach i soczystość.

KZP-PTCH oraz "POLSUS" podkreślają, że mięso wieprzowe, głównie wątroba oraz karkówka, jest wartościowym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Wartość energetyczna wieprzowiny zmniejszyła się znacząco w efekcie poprawy umięśnienia świń oraz ich lepszego żywienia i utrzymania zgodnie z wymogami dobrostanu.

Wieprzowina jest również cennym źródłem witaminy E oraz B6 (karkówka), a także B1.

"Kulinarne mięso wieprzowe nie zawiera zbędnego tłuszczu, ma prawidłową różowo-czerwoną barwę, jest delikatne i kruche. Jego wartość odżywcza i prozdrowotna uległa znacznej poprawie na przestrzeni lat. Aktualnie zawartość mięsa w tuszy wynosi średnio 58 proc., podczas gdy na początku lat 90. wynosiła 43 proc." czytamy w komunikacie.

Pełną wersję opracowania wyników badań laboratoryjnych w kierunku alergenności i wartości odżywczej mięsa wieprzowego można znaleźć w następujących publikacjach:

Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu