Liczba przypadków ASF przekroczyła 2 tysiące

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-04-2020,17:00 Aktualizacja: 17-04-2020,17:02
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia w Polsce 227 nowych przypadków ASF u dzików w pierwszej połowie kwietnia. Tym samym ich liczba w tym roku przekroczyła już 2 tysiące.

Przypadek ASF po raz pierwszy został potwierdzony w powiecie leszczyńskim w gminie Włoszakowice u 1 padłej samicy dzika w wieku od 16 do 20 miesięcy.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. PIWet-PIB w Puławach w dniach od 2 do 16 kwietnia.

Wirus ASF w Polsce w tym roku bardzo intensywnie rozprzestrzenia się w populacji dzików. Do tej pory potwierdzono ich aż 2007. Dla porównania w całym 2019 r. było ich 2477.

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Dlaczego wirus ASF rozprzestrzenia się w zachodniej Polsce?

Wirus afrykańskiego pomoru świń zabija coraz więcej dzików w zachodniej Polsce. Wykryto go również na dwóch fermach trzody chlewnej. Dlaczego choroba ta wciąż szerzy się w tej części naszego kraju? Wirus ASF szybciej niż w...

Przypadków ASF jest coraz więcej. Z jednej strony wpłynęła na to łagodna zima, z drugiej, jak zapewnia Inspekcja Weterynaryjna, odstrzał oraz wzmożone poszukiwania.

Odstrzał dzików, zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii Bogdana Konopki jest konieczny po to, żeby zmniejszać rozprzestrzenianie się wirusa oraz skracać cierpienie chorych osobników.

Jeszcze ważniejszym elementem usuwania pozostałości wirusa ze środowiska jest wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk, które są jego rezerwuarem.

Myśliwi podkreślają, że im większa jest liczba znalezionych padłych dzików tym walka z pomorem jest bardziej efektywna. Dzieje się tak wskutek usuwania ich zwłok, które stanowią rezerwuar wirusa dla zdrowych dzików.

Zestawienie najnowszych przypadków ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu