Kolejne ogniska ASF w trzech gospodarstwach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-06-2018,14:00 Aktualizacja: 25-06-2018,13:52
A A A

Ogniska ASF nadal wybuchają z bardzo dużą częstotliwością. Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne trzy, w tym pierwsze w woj. warmińsko-mazurskim.

Ognisko ASF nr 132 a zarazem 28 w 2018 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 21 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

W gospodarstwie, w którym stwierdzono wirusa utrzymywano jedną świnię. Jest ono położone w gminie Sawin w powiecie chełmskim w województwie lubelskim w obszarze zagrożenia.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Dziki nadal przenoszą wirusa ASF. 28 nowych przypadków

Wirus afrykańskiego pomoru świń niemal z każdym dniem jest wykrywany w populacji świń domowych. W efekcie liczba ognisk zwiększa się lawinowo. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj. Za to mniejsza jest liczba przypadków u...

Ognisko ASF nr 133 (29 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 czerwca.

Wirus ASF dostał się do gospodarstwa, w którym utrzymywano 20 świń. Jest ono położone w gminie Sławatycze w powiecie bialskim w województwie lubelskim tj. w obszarze objętym ograniczeniami.

Ognisko ASF nr 134 (30 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 czerwca.

ASF potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 27 świń położonym w gminie Pieniężno w powiecie braniewskim w województwie warmińsko - mazurskim w obszarze objętym ograniczeniami. To pierwsze ognisko, które wybuchło w tym województwie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu