Kłopot z przemieszczaniem świń. Co na to resort?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2019,9:25 Aktualizacja: 24-05-2019,9:37
A A A

W związku ze skróceniem o połowę terminu ważności badań krwi świń trzeba się spodziewać trudności logistycznych przy przemieszczaniu zwierząt. Kłopoty mają ograniczyć przygotowywane przez Inspekcję Weterynaryjną nowe procedury.

Opisywana już przez nas decyzja Komisji Europejskiej o skróceniu z 15 do 7 dni okresu ważności badań próbek krwi od świń pozwalających (z wynikiem ujemnym) na ich przemieszczanie, wzbudziła spore zaniepokojenie wśród hodowców trzody chlewnej.

badanie próbek krwi od świń, walka z asf w polsce, krir, transport świń, hodowla trzody chlewnej

Producenci świń mają kolejny kłopot. Mniej czasu na dostawy

Komisja Europejska - mimo stanowczego sprzeciwu Polski - skróciła z 15 do 7 dni okres ważności badań próbek krwi od świń pozwalających (z wynikiem ujemnym) na ich przemieszczanie. Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmuje, że producenci...

Jak wskazała w wystąpieniu do ministra rolnictwa Krajowa Rada Izb Rolniczych, obecnie producenci świń oczekują na wynik badania i decyzję powiatowego lekarza weterynarii dopuszczającą przemieszczanie świń z gospodarstwa minimum 3-5 dni.

W związku z tym rolnikom pozostaną np. zaledwie 2 dni na przygotowanie i zorganizowanie całego procesu dostawy zwierząt do zakładów mięsnych.

"Zdezorganizuje to w poważny sposób funkcjonowanie systemu dostaw zwierząt do ubojni, pracę gospodarstw oraz zakładów mięsnych i służb weterynaryjnych, co doprowadzi do zaburzeń na krajowym rynku trzody chlewnej" - ostrzegł rolniczy samorząd.

W odpowiedzi resort przypomniał, że polska delegacja jako jedyna głosowała przeciwko wspomnianemu skróceniu terminu. Inni uważali inaczej, stąd zmiana, do której trzeba się przygotować.

plazma krwi, żywienie świń, metoda rozpyłowego suszenia plazmy krwi, trzoda chlewna

Plazma krwi jest bezpieczna w żywieniu świń

Plazma krwi jest od kilku lat stosowana w żywieniu świń. W 2008 roku znalazła się na szóstym miejscu na liście 10 największych odkryć w ostatnich 100 latach Amerykańskiego Towarzystwa Nauk Zootechnicznych (American Society of Animal...

"Z informacji posiadanych przez ministerstwo wynika, że główny lekarz weterynarii wraz z wojewódzkimi lekarzami weterynarii przygotowuje aktualnie procedury, które mają na celu ograniczenie do minimum ewentualnych trudności logistycznych, mogących powstać przy przemieszczaniu świń z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia w związku ze skróceniem terminu ważności ww. badań laboratoryjnych" - poinformował resort.

Rozważana przez Inspekcję Weterynaryjną jest możliwość dokonywania wysyłek świń w oparciu o dwukrotne kontrole gospodarstw, zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Ministerialni urzędnicy zapewnili ponadto, że konsekwentnie prowadzone są działania na rzecz poszerzania sieci laboratoriów do diagnostyki ASF o kolejne lokalizacje. Celem jest skrócenie okresu oczekiwania na wynik badania w kierunku ASF.

Aktualnie takie laboratoria znajdują się w Puławach, Zduńskiej Woli, Siedlcach, Ostrołęce, Krośnie i Gdańsku.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA