GDDKiA włącza się do walki z ASF i zamyka przejścia dla zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2020,10:35 Aktualizacja: 07-01-2020,10:40
A A A

By ograniczyć migrację dzików i tym samym rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń, zamykane są przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zgodnie z poleceniem premiera i ministra infrastruktury włączyła się do działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem ASF. Ustawiane są zapory na przejściach dla zwierząt.

wirus ASF, ASF w Lubuskiem, ASF w woj. lubuskim

Nie dzik jest problemem, tylko ASF

Populacja dzika w obecnych warunkach w Polsce nie jest zagrożona - podkreślił w czwartek minister Michał Woś, powołany na stanowisko szefa resortu środowiska. Nie dzik jest problemem, problemem jest ASF; jestem za tym, żeby zwalczyć tę chorobę -...

"Siatki o wysokości do maksimum 1,5 m ustawiane są w przejściach dla zwierząt wzdłuż drogi ekspresowej S5 od skrzyżowania z autostradą A2 do A8, wzdłuż autostradowej obwodnicy Wrocławia i dalej wzdłuż A4 do granicy państwa. Ponadto wzdłuż drogi ekspresowej S3 od skrzyżowania z A2 do skrzyżowania z A4, a także wzdłuż A4 od Wrocławia do Katowic. Zamknięte zostaną także przejścia na koncesyjnym odcinku A2 od granicy państwa do skrzyżowania z S5 w okolicy Poznania" - wymienia GDDKiA w komunikacie.

Siatki o grubszym, powlekanym drucie, z umieszczoną na górnej krawędzi barwną taśmą lub żerdzią oraz specjalnymi przełazami w miejscu występowania wilków, mają umożliwić migrację pozostałej zwierzynie.

Tam, gdzie niemożliwe jest postawienie ogrodzeń ograniczających migrację dzików, a także w okolicy węzłów (w tych miejscach nie ma ciągłości ogrodzenia drogi), zastosowane zostaną środki zapachowe odstraszające zwierzęta.

"Przypomnijmy, że już wcześniej podobne działania w związku z ASF wprowadzono wzdłuż A2 od Warszawy do skrzyżowania z A1 i dalej na północ wzdłuż tej autostrady. Tutaj nadal uniemożliwiamy migrację dzików" - zapewnia GDDKiA.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA