Nie dzik jest problemem, tylko ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2020,12:25 Aktualizacja: 02-01-2020,13:10
A A A

Populacja dzika w obecnych warunkach w Polsce nie jest zagrożona - podkreślił w czwartek minister Michał Woś, powołany na stanowisko szefa resortu środowiska. Nie dzik jest problemem, problemem jest ASF; jestem za tym, żeby zwalczyć tę chorobę - powiedział.

Woś w radiowej Jedynce pytany był o kwestię afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Przypomniał, że Sejm w drugiej połowie grudnia ub.r. uchwalił specustawę ws. zwalczania tej choroby.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, wirus, trzoda chlewna, ogniska ASF

Co ustalono na spotkaniu Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF?

Koordynacja i organizacja zwalczania ASF, bioasekuracja oraz redukcja populacji dzików. To tematy omówione podczas spotkania Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.   Pierwsze robocze spotkanie Branżowego Porozumienia ds. Walki...
Nowe przepisy wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Zdaniem Wosia na problem choroby trzeba spojrzeć szeroko. Podkreślił, że jednoznaczne uporządkowanie tego tematu jest konieczne, aby ogniska choroby się nie rozprzestrzeniały. Dodał, że populacja dzików już została "troszeczkę ograniczona". Wskazał przy tym, że dzik w obecnych warunkach - łatwym dostępie do wyżywienia i zmieniającym się klimacie - nie jest zagrożony.

- Nie dzik jest problemem, problemem jest choroba. Jestem za tym, żeby zwalczyć chorobę - powiedział minister.

Woś zaznaczył, że wiele państw europejskich poradziło sobie z ASF. Odniósł się m.in. do działań Niemiec, w tym decyzji o postawieniu płotu wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej w celu zapobieżenia przedostania się chorych dzików z Polski do Niemiec.

walka z asf w polsce, sejmik województwa wielkopolskiego, mateusz morawiecki

Apelują do premiera o zwalczanie ASF

Radni sejmiku woj. wielkopolskiego zaapelowali do premiera o podjęcie działań w zakresie zwalczania ASF. Ich zdaniem ochrona stad trzody chlewnej przed chorobą w Wielkopolsce powinna stanowić priorytet w działaniach rządu. Wielkopolscy radni...
Według ministra, gdyby w Polsce taki płot postawiono ok. 2013-2014 roku na granicy z Białorusią, problem ASF "być może byłby mniejszy".

Projekt ustawy dot. zwalczania ASF 17 grudnia ub.r. złożyli w Sejmie posłowe PiS. Kilka dni wcześniej o zamiarze wprowadzeniu takich rozwiązań mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, tłumacząc, że najszybciej przepisy wejdą w życie "drogą poselską".

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do zachodniej Polski. Jak podał Główny Lekarz Weterynarii, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono: 48 przypadków w województwie lubuskim; dwa przypadki w województwie dolnośląskim; trzy przypadki w województwie wielkopolskim. Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 88 sztuk padłych dzików.

Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w województwach: wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Podczas trzeciego czytania Sejm zmienił ten termin z 7-dniowego. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie, który ma się nią zająć na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 15-17 stycznia.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA