Eksport prosiąt z Łotwy do Polski maleje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-01-2017,9:50 Aktualizacja: 09-01-2017,9:53
A A A

Eksport żywych świń z Łotwy do Polski oraz na Litwę maleje od dwóch lat - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na podstawie GAIN Report. Duży wpływ na tę sytuację ma afrykański pomór świń.

Łotwa eksportowała w 2015 r. 171 tys. sztuk świń głównie na Litwę i do Polski. To o cztery procent mniej niż w 2014 r. Wpłynęły na to przede wszystkim ograniczenia w wywozie tych zwierząt do Polski z powodu zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Do naszego kraju trafia bowiem 90 proc. całego łotewskiego eksportu, który stanowią głównie prosięta.

Wielkość eksportu żywca wieprzowego zmalała również w 2016 r. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy spadł on o 23 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2015 r. Mały udział w tym spadku miał również mniejszy wywóz żywca na Litwę.

Pogłowie świń na Łotwie w 2016 r. według informacji zebranych przez KZP-PTCH wyniosło 334 tys. sztuk i prawdopodobnie będzie dalej malało. Z kolei pogłowie loch na początku 2016 roku liczyło 24 tys. sztuk i było o 11 proc. niższe niż rok wcześniej.

Spadek pogłowia trzody chlewnej na Łotwie wynika przede wszystkim z walki z afrykańskim pomorem świń. Choroba ta ograniczyła bowiem możliwości eksportowe żywych świń oraz wieprzowiny, a także wpłynęła na spadek ceny skupu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu