Dziki pod ochroną? Nie zgadzają się na rzeź tych zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-02-2018,19:10 Aktualizacja: 21-02-2018,19:12
A A A

Dziki nie są głównym winowajcą rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Tak twierdzą autorzy petycji zamieszczonej na stronie internetowej GIW, którzy sprzeciwiają się prowadzeniu sanitarnego odstrzału tych zwierząt.

"Badania naukowe dowodzą, że odstrzał sanitarny nie tylko nie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, a wręcz przyspiesza jego rozprzestrzenianie. Zwierzęta uciekają przed polowaniami na nowe tereny, martwe są transportowane poza las i najbliższe otoczenie stwarzając zagrożenie epidemiologiczne na nowych terenach, dodatkowo wirus rozprzestrzenia się na ubraniach i butach myśliwych" czytamy w petycji.

Autorzy petycji zarzucają inspekcji weterynaryjnej oraz polskiemu rządowi, że zasłaniają się unijnymi przepisami twierdząc, że to Unia Europejska nakazuje im ogłoszenie odstrzału sanitarnego w przypadku pojawienia się wirusa ASF.

asf w polsce, mazowsze, powiat sokołowski, powiat siedlecki, bioasekuracja, hodowla świń, dziki

ASF. Wojewoda znosi restrykcje w powiatach

Wojewoda mazowiecki zniósł restrykcje dotyczące przemieszczania świń w dwóch gminach powiatu siedleckiego, w którym wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń - poinformował resort rolnictwa. Zdzisław Sipiera uchylił...

"Jest to nadużycie! Unia nakazuje wprowadzenie środków mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa, ale odstrzał jest tylko jedną z wielu wymienionych możliwości, obok dużo bardziej skutecznej bioasekuracji. Nie ma obowiązku ogłoszenia odstrzału!" czytamy w petycji.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej odniósł się do tych zarzutów. Zdaniem jego członków autorzy petycji źle powiązali odstrzał sanitarny z tezą naukowców o rozpraszaniu zwierząt podczas odstrzału i możliwości przenoszenia wirusa na nowe rejony.

"Zgodnie z rekomendacjami naukowymi EFSA najbardziej skuteczną metodą zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa jest redukcja populacji dzików poza terenami zarażonymi. Wówczas rozpraszające się podczas polowania dziki są zdrowe i nie powodują rozprzestrzeniania się wirusa. EFSA zaleca, aby wprowadzić drastyczną redukcję populacji dzików, z nastawieniem na odstrzał samic w połączaniu z intensywnym zbieraniem padłych zwierząt" czytamy w komunikacie związku.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu