Czy rynek tuczników czeka bessa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-11-2023,8:05 Aktualizacja: 26-11-2023,6:50
A A A

Cena tuczników wyraźnie wzrosła na małej niemieckiej giełdzie i wyniosła 2,22 euro, tj. 9,66 zł za kg w klasie E. Jednak na VEZG stawka pozostała na stałym poziomie 2,10 euro, tj. 9,20 zł za kg w klasie E.

– Obecna sytuacja wcale mnie nie dziwi. Obecnie trwa walka o utrzymanie cen minimalnych na niezmienionym poziomie wynikająca z problemów sprzedażowych głównych eksporterów mięsa UE do krajów trzecich – mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS dodając:

– Mała giełda przedstawia chwilowe zapotrzebowanie na mięso w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 22 listopada. Kolejny tydzień bez podwyżek

Cena skupu tuczników na dużej giełdzie VEZG w Niemczech po raz szósty z rzędu nie została zmieniona. Zakłady mięsne nadal płacą za te zwierzęta 2,10 euro za kg wbc. Cena tuczników w notowaniach VEZG z 22 listopada utrzymała się...

W Polsce w porównaniu do zeszłego tygodnia wiele zakładów mięsnych również nie zmieniło cenników.

– Warto jednak podkreślić że są też takie, które w indywidualnych negocjacjach przystają na stawki ocierające się o 10 zł za kg w klasie E. Ceny te oczywiście dotyczą większych dostawców. Mniejsi i tak mogą uzyskać stawki powyżej 9,50 w klasie E, co w mojej ocenie, biorąc pod uwagę obecną sytuację światową, jest dobrą ceną – mówi Bartosz Czarniak.

Hodowca uważa, że szybkie nadejście bessy na rynku trzody chlewnej wcale nie jest oczywiste.

– Obecnie USA ma jedną z niższych stawek, nawet poniżej kosztów produkcji ponoszonych przez farmerów. Wielu z nich być może nie wytrzymać konkurencji, przez co tamtejsze stado ulegnie zmniejszeniu. Jeśli tak będzie wówczas zaistnieje szansa na utrzymanie się obecnych cen w Europie, ponieważ mniejsza podaż mięsa na świecie będzie powodowało wzrost jego wartości – zauważa Czarniak.

Ceny skupu tuczników zazwyczaj po okresie świątecznym wchodzą w spadkowy trend. Ten w obecnej rzeczywistości może być jednak odmienny.

– Niski stan pogłowia w Europie, a także pomysły niektórych krajów do dopłacania do likwidacji stad mogą ten trend mocno spowalniać, pozwalając nam na spokojne przygotowanie się do okresu mniejszej opłacalności. Pozostaje nam czekać, próbując wykorzystać obecną sytuacje rynkową na swoją korzyść – podsumowuje Bartosz Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA