Ceny tuczników przed świętami rosną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-03-2023,17:30 Aktualizacja: 27-03-2023,17:24
A A A
Wzrosty cen skupu żywca wieprzowego napędza okres przedświąteczny oraz mała podaż tuczników. Notowania w Niemczech biją rekordy, co z pewnością przełoży się na dalsze wzrosty cenowe w krajach unijnych.
 
W okresie przedświątecznym rynek wieprzowiny w Unii Europejskiej notuje wzrosty cenowe. W minionym tygodniu tuczniki w Hiszpanii podrożały o 4 centy, w Danii o 3 centy, a we Francji o 1 cent. 
 
Na dużej giełdzie w Niemczech z 22 marca cena skupu tuczników wzrosła o 5 centów do rekordowych wartości 2,33 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 10,92 zł. 
 
ogniska ASF u dzików, wirus ASF, ASF, dziki, Inspekcja Weterynaryjna, afrykański pomór świń, padłe dziki, odstrzał

Ogniska ASF u dzików. Wirus aktywny na Dolnym Śląsku

Liczba ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików od początku roku systematycznie rośnie. Do 24 marca Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła ich 884 w 11 województwach. Liczba ognisk ASF u dzików w 2023 roku jest...
W zakładach przetwórczych, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, poziom zapasów wieprzowiny jest na niskim poziomie. Podaż żywca wieprzowego pozostanie mała w nadchodzących miesiącach. 
 
Branża szykuje się na rozpoczęcie sezonu grillowego. Eksport do Azji powoli rośnie, a importerzy przyzwyczajają się do wysokich cen europejskiej wieprzowiny. Według prognoz szczyt cenowy przypadnie dopiero latem.
 
W Polsce żywiec wieprzowy bez problemu znajduje odbiorców. Krajowi producenci za klasę E w ubiegłym tygodniu uzyskiwali nawet 11 zł za kg. Po ostatnich podwyżkach na małej niemieckiej giełdzie o 8 centów niektórzy krajowi hodowcy liczą również na wzrosty cen na dużej giełdzie w najbliższą środę. 
 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA