Cena tuczników w Polsce rośnie, w przeciwieństwie do Niemiec

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-04-2024,11:00 Aktualizacja: 12-04-2024,11:02
A A A

Rynek tuczników w Niemczech przeżywa stagnację. Zmiany na małej giełdzie są kosmetyczne i nie wpływają w jakikolwiek sposób na notowania. W Polsce sytuacja wygląda nieco korzystniej dla hodowców.

Tuczniki na parkiecie VEZG od 28 lutego kosztują wciąż 2,20 euro (9,38 zł) za kg za tuszę przy mięsności 57%.

– Możemy jednak zaobserwować coś niepokojącego. Dotychczas stawka 2,20 była zwykle albo wartością minimalną lub jedyną, jaką rozpatrywano. Teraz natomiast analizowany jest przedział między 2,15-2,20 euro za kg wbc – mówi Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

  • Tuczniki na parkiecie VEZG od 28 lutego kosztują wciąż 2,20 euro
  • Podaż świń rzeźnych w Polsce jest zdecydowanie za mała w stosunku do popytu
  • Cena tuczników w Polsce zbliża się do granicy 10 zł za kg w klasie E

asf, ognisko asf u świń, ognisko asf u dzików, bioasekuracja, Aleksander Dargiewicz, hodowcy świń, wirus asf

ASF w Polsce. Hodowcy wyciągają wnioski

Ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w tym roku wybuchają jedynie u dzików. Choć nie jest to dobra sytuacja, to jednak brak ognisk u świń domowych pokazuje, że bioasekuracja działa. Inspekcja Weterynaryjna w tym roku nie odnotowała...

Czy możliwy jest spadek notowań w najbliższych tygodniach? To zależy od poziomu zapotrzebowania rynku na towar, który jest obecnie zrównoważony w stosunku do popytu.

Podaż świń rzeźnych w Polsce jest zdecydowanie za mała w stosunku do popytu. W wyniku tych braków zakłady prześcigają się w ofertach zakupów.

– Cena coraz śmielej zbliża się do granicy 10 zł za kg w klasie E. W tym tygodniu udało mi się sprzedać partie tuczników po 9,60 zł za kg w klasie E, natomiast nie powinny dziwić stawki, które są wyższe – podkreśla Czarniak.

Czy taka sytuacja będzie trwać dłużej? To zależy od cen gotowego mięsa sprowadzanego z Zachodu oraz tego, kiedy ewentualne zamówienia na towar będą realizowane przez podmioty importowe w Polsce.

– Jak dla mnie, spokojnie możemy liczyć na wyższe ceny jeszcze przez 2-3 tygodnie. Jeśli ruszy się import półtusz, po tym okresie cena spadnie. Natomiast jeśli konsumenci ruszą do sklepów po mięso na grilla, a towaru będzie brakować, wówczas cena znów zostanie podniesiona, aby przetwórcy mogli realizować zamówienia ze strony handlowej – mówi Bartosz Czarniak dodając:

– Czeka nas niezwykle ciekawy okres na rynku trzody chlewnej w Polsce.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA