Ministerstwo rolnictwa milczy w sprawie produkcji trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-04-2024,8:15 Aktualizacja: 08-04-2024,6:48
A A A

Krajowa Rada Wieprzowiny została założona w styczniu tego roku. Do jej głównych zadań należy przygotowanie długo wyczekiwanej strategii dla sektora trzodowego.

Odbudowa krajowej produkcji prosiąt, ograniczenie importu zarówno zwierząt jak i wieprzowiny oraz osiągnięcie samowystarczalności Polski w zakresie produkcji wieprzowiny. To główne założenia, którą tworzy siedem organizacji związanych z branżą trzody chlewnej.

Głównym celem rady jest to, aby obecne władze ministerstwa wzięły pod uwagę opinie ekspertów w tym zakresie, a więc samych hodowców i przetwórców. To oni najlepiej wiedzą, jak sprawić, aby polska branża trzody chlewnej mogła się odrodzić i podnieść z zapaści.

ściółka, płytka ściółka, głęboka ściółka, świnie, trzoda chlewna, dobrostan, słoma żytnia, słoma pszenna, amoniak,

Ściółka dla świń. Jej zalety i wady

Jednym z elementów wyposażenia budynku inwentarskiego mających istotny wpływ na zdrowie i rozwój oraz samopoczucie zwierząt jest podłoga. W chowie ściółkowym podłoże jest całkowicie lub częściowo pokryte materią organiczną...

Zapaść w sektorze trzodowym

Wskaźniki sektora po wejściu do UE w 2004 r. w porównaniu do do 2023 r. pokazują prawdziwą skalę zapaści, w jakiej znalazł się sektor wieprzowiny.

Pogłowie świń zmalało z 17,4 do 9,4 mln szt. (– 46%), pogłowie loch z 1,7 do 0,6 mln szt. (– 65%), a liczba gospodarstw z 300 do 53 tys. (– 82%). W tym czasie średnia wielkość stada wzrosła z 58 do 177 sztuk (+ 206%), a produkcja wieprzowiny zmniejszyła się z 1,9 do 1,8 mln ton (– 5%).

Najbardziej uderza jednak wielkość importu prosiąt, który w 2004 r. wynosił 0,1 mln sztuk, a w 2023 roku aż 6,1 mln, co oznacza wzrost o 6000%

Konsumpcja wieprzowiny spadła w tym czasie z 42 do 38 kg na osobę (– 10%), a samowystarczalność ze 102 do 82 proc. (-20%).

Wzrosła za to liczba tuczników sprzedawanych od lochy rocznie z 10 do 22 sztuk (+ 120%).

Ministerstwo milczy w sprawie sektora

domestykacja, synchronizacja rui, loszki, sok jabłkowy, maciory, lochy, rozród, hormony, Hoduj z Głową Świnie

Synchronizacja rui u loszek to nie tylko hormony

Synchronizacja rui u loszek może przyczynić się do ich domestykacji czyli udomowienia. Umożliwia ona kontakt z człowiekiem, co jest kluczowe w ich dalszym użytkowaniu. To, jak młode loszki zostaną wprowadzone do stada, warunkuje całe ich życie...

Pierwszym krokiem rady było spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim. Niestety w międzyczasie w samym resorcie nastąpiły zmiany, które dodatkowo utrudniły jego komunikację z radą.

– Póki co nie doczekaliśmy się oficjalnego komunikatu ze strony ministerstwa rolnictwa. Jednym z powodów jest fakt, że zmieniła się osoba na stanowisku dyrektora departamentu bezpieczeństwa żywności i weterynarii – mówi Bartosz Czarniak, rzecznik prasowy KRW dodając:

– Podczas naszego spotkania była nim Monika Wilińska. Teraz funkcję tę pełni Wojciech Wojtyra, który … nic nie wiedział o KRW. Teraz już wie, więc czekamy na to, żeby zapoznał się z naszym projektem i wypowiedział w tej sprawie.

Hodowcy i przetwórcy tworzący KRW niestety od styczniowego spotkania nie doczekali się odzewu ze strony ministerstwa.

– Skoro istnieje pilna potrzeba odbudowy pogłowia trzody chlewnej, to dlaczego ministerstwo rolnictwa milczy w sprawie propozycji Krajowej Rady Wieprzowiny dotyczącej współpracy nad projektem strategii? – pyta Bartosz Czarniak.

Protesty rolników gromadzą obecnie głównie producentów zwłaszcza zbóż i kukurydzy, są także wspierane przez hodowców świń. Przedstawiciele sektora trzodowego od wielu miesięcy głośno mówią o tym, że cała branża boryka się z wieloma problemami, które należy rozwiązać.

Czy rządzący w końcu zajmą się w końcu również tym tematem? Póki co ich postępowanie jest mało zrozumiałe i trudno będzie je wytłumaczyć przedstawicielom sektora trzodowego, którzy robią co w ich mocy, aby postawić go na nogi.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA