Cena tuczników w Niemczech bez zmian, a w Polsce spada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-09-2021,14:55 Aktualizacja: 14-09-2021,10:57
A A A
Tuczniki w ostatnich notowaniach niemieckiej dużej giełdy utrzymały swoja cenę. Mimo to na krajowym rynku ich notowania nada maleją.
 
W notowaniach dużej giełdy w Niemczech z 8 września, cena tuczników pozostała bez zmian na poziomie 1,25 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 5,69 zł. 
 
W Unii Europejskiej, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, presja cenowa nie ustaje i jest ona wynikiem wzrostu podaży żywca, słabej sprzedaży wieprzowiny, ograniczonego eksportu do Chin oraz zapełnionych magazynów. 
 
ASF w Niemczech, kolejne przypadki choroby u dzików, afrykański pomór świń, wirus, spadek cen wieprz

Jest szansa na odbicie niemieckiego eksportu wieprzowiny?

  Restrykcje na niemiecką wieprzowinę zostały nałożone po wykryciu afrykańskiego pomoru świń (ASF) we wrześniu 2020 roku. Import tego mięsa został wstrzymany po tym, jak w tym kraju potwierdzono pierwsze przypadki ASF u dzików.  ...
W Niemczech dodatkowo przetwórcy mają problem z kadrą potrzebną do obsługi linii przetwórczych.
 
Niskie ceny w skupie tuczników i wysokie koszty żywienia sprawiają, że europejscy rolnicy nie pokrywają kosztów produkcji. W Belgii w ciągu tygodnia cena spadła o 9 centów za kg wbc. W Holandii zanotowano obniżki w wysokości 4 centów, w Danii o 3 centy, a w Hiszpanii o 2 centy.
 
Dodatkowo w hiszpańskich i francuskich rzeźniach odbywają się kontrole chińskich inspektorów. Jednocześnie rośnie obawa, że kolejne zakłady będą miały cofnięte licencje na eksport wieprzowiny do Chin.
 
W Polsce mimo braku zmian ceny niemieckiej, średnie notowania skupu świń spadły o ponad 10 groszy za kilogram klasy E. Obecnie wynoszą one około 5,80 zł.
 
W zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 30 sierpnia - 5 września 2021 r.  trzodę chlewną skupowano średnio po 4,68 zł za kg. 
 
tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Dobre i złe wiadomości dla producentów tuczników

Cena tuczników w notowaniach dużej niemieckiej giełdy VEZG w środę 8 września pozostała na niezmienionym ubiegłotygodniowym poziomie. Wynosi ona 1,25 euro za kg wagi bitej ciepłej. Tuczniki w Niemczech nie potaniały, ani nie podrożały. Wciąż...
Cena ta była o 4,5% niższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 9% niż przed miesiącem. Żywiec ten był również o 3,5% tańszy niż w analogicznym tygodniu 2020 r. 
 
Jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, krajowe notowania żywca wieprzowego były zróżnicowane regionalnie. Najwyższe ceny osiągały świnie z makroregionu zachodniego obejmującego woj. dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie i sięgały one 4,78 zł za kg.
 
Z kolei najniższe ceny uzyskiwali rolnicy z makroregionu południowo-wschodniego, obejmującego woj. lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie. Tam płacono średnio 4,49 zł za kg.
 
Ceny zbytu półtusz wieprzowych wynosiły 7,20 zł za kg. Były one o 2% niższe niż tydzień wcześniej oraz o 5% niż na początku sierpnia oraz o 2% droższe niż przed rokiem.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA