Cena tuczników ponownie rekordowo wysoka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-05-2023,12:50 Aktualizacja: 25-05-2023,12:55
A A A

Cena tuczników po 9 tygodniach utrzymywania się na poziomie 2,33 euro za kg w klasie E na niemieckiej giełdzie VEZG, w końcu wzrosła. Nowym rekordem jest obecnie stawka 2,38 euro, co przy obecnym kurie złotego daje 10,66 zł.

Tuczniki podrożały wskutek dwóch czynników, które wydarzyły się w ostatnim tygodniu.

- Pierwszy to spokojny, ale jednak realizowany wzrost cen na sesjach ISW. Owszem, na wtorkowej licytacji nie nastąpiła zmiana, ale w dwóch poprzednich sesjach handel kończył się wzrostami cen i obecnie w tej formule płaci się 2,45 euro za kg w klasie E, czyli 11,11 zł - komentuje Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus".

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 24 maja. Cena w końcu w górę!

Cena skupu tuczników na dużej giełdzie VEZG w Niemczech po wielu tygodniach stabilizacji w końcu wzrosła. Do przyszłej środy będzie ona wynosić 2,38 euro za kg wbc. Cena tuczników w notowaniach VEZG z 24 maja wzrosła do poziomu 2,38...

Drugim czynnikiem wpływającym na wzrost ceny tuczników, jak podaje Czarniak, jest sukces niemieckiego ministerstwa rolnictwa oraz tamtejszych zakładów ubojowych, czyli uzyskanie zgody władz Korei Pd na eksport tamtejszego mięsa i to mimo obecności wirusa ASF.

W Polsce ceny maksymalne oscylują w okolicach 11,20 zł w klasie E. Świń brakuje i na razie nic nie wskazuje na zmianę trendu, ze względu na dotychczas wysokie koszty produkcji, a przez to obawy potencjalnych inwestorów i rolników co do długości trwania polepszającej się passy.

Hodowcy mogą w końcu z małym optymizmem patrzeć w najbliższą przyszłość, ponieważ czynników sprzyjających produkcji powoli przybywa.

- Po pierwsze tanieją pasze, zboża paszowe oraz komponenty paszowe, co będzie z każdym miesiącem zwiększać możliwości zarobku. Po drugie, ostatnie 2 lata mocno przetrzebiły stada świń, a co za tym idzie ograniczyły zaufanie rolników do rentowności tej produkcji. To wpływa na niską podaż surowca, a co za tym idzie w obecnym czasie wzmożonego popytu, mała liczba świń będzie trzymała stawki na wysokim poziomie - zauważa Bartosz Czarniak.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Podaż żywca wieprzowego będzie spadać

Wysokie ceny w skupach tuczników to efekt ograniczenia pogłowia trzody chlewnej. Nadchodzące upalne dni dodatkowo zmniejszą podaż tuczników na rynku.    Na rynku Unii Europejskiej w minionym tygodniu ceny skupu...

Czy uda się zatem ze względu na coraz lepszą koniunkturę odbudować pogłowie trzody chlewnej w Polsce?

Do tego potrzebna jest po pierwsze modernizacja planu zwalczania ASF w kraju i przede wszystkim dopracowanie rozporządzenia utrzymywania świń na użytek własny tak, aby nie zagrażało ono rolnikom, którzy żyją z produkcji świń.

Na wzrost pogłowia trzody chlewnej wpłynąć mogą również skuteczne negocjacje MRiRW we współpracy ze związkami branżowymi oraz zakładami ubojowymi, z krajami trzecimi na temat możliwości powrotu handlu mięsem.

Te czynniki, zdaniem Czarniaka, są niezbędne do tego, aby najpierw zahamowanie spadku, a następnie odbudowa produkcji świń, stała się w Polsce stałym trendem.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA