Budowa zapory na granicy dzieli nawet ministrów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2018,14:20 Aktualizacja: 23-04-2018,14:33
A A A

Budowa płotu na wschodniej granicy miała ogromny sens 2-2,5 roku temu, kiedy ognisk ASF było mało. Teraz, kiedy wirus jest już w centralnej Polsce, trzeba się nad tym zastanowić - ocenił Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Zapowiedział też większy odstrzał dzików.

Polityk w Radiu Plus był pytany o zasadność budowy ogrodzenia na wschodniej granicy Polski. Miałoby ograniczyć napływ dzików zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń. Według szacunków resortu rolnictwa budowa płotu będzie kosztowała ok. 235 mln zł.

wirus ASF, pogłowie trzody chlewnej, Rosja, Białoruś

ASF masowo zabija świnie na Białorusi?

Świnie na Białorusi masowo padają z powodu zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej takie wnioski wyciągnęli Rosjanie. Trzoda chlewna na Białorusi od początku...

- Ten płot miał ogromy sens 2-2,5 roku temu, kiedy było kilka małych ognisk przy wschodniej granicy. W momencie, kiedy minęło tyle czasu, ja się zastanawiam nad celowością jego budowy - ocenił Kowalczyk. Zwrócił uwagę, że obecnie wirus ASF wykrywany jest u dzików w centralnej Polsce.

Minister dodał, że resort środowiska wskazał swoje wątpliwości ws. budowy, podobnie zrobiła też Komisja Europejska, która wskazała, iż ogrodzenie na wschodniej granicy Polski będzie ograniczało migrację zwierząt. - W tym momencie chcemy się skupić na tym, by efektywnie doprowadzić do redukcji populacji dzików - zapewnił.

Zwolennikiem budowy płotu jest za to resort rolnictwa. Wiceminister Jacek Bogucki niedawno przekonywał, że ogrodzenie jest potrzebne, to m.in. zalecenie ekspertów, ma pomóc w zwalczaniu ASF. Informował, że projekt w tej sprawie jest już po konsultacjach i w najbliższym czasie trafi pod obrady rządu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA