ASF we Włoszech wpływa na krajowe ceny skupu tuczników?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-01-2022,10:10 Aktualizacja: 17-01-2022,10:06
A A A
Cena skupu tuczników w Niemczech w ubiegłym tygodniu pozostała bez zmian. W Polsce zostały one obniżone średnio o 10 groszy za kilogram, a dodatkowo wzrósł import wieprzowiny z krajów zachodnich.
 
Ceny skupu żywca wieprzowego na wielu europejskich rynkach w pierwszych tygodniach 2022 r. pozostały bez zmian. 
 
Hiszpańscy producenci zwiększyli wagę ubojową odstawianych do rzeźni świń. We Francji tradycyjnie początek roku charakteryzuje się licznymi kampaniami reklamowymi. Z kolei w Holandii wystąpiły utrudnienia logistyczne z powodu uderzenia fali koronawirusa. 
 
W Danii, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, cena skupu nie została zmieniona pomimo 14 dniowego okresu oczekiwania na odbiór świń z gospodarstw.
 
eksport mięsa wieprzowego, wieprzowina, produkcja trzody chlewnej, USA, Meksyk

Coraz więcej wieprzowiny z USA trafia do Meksyku

Stany Zjednoczone w listopadzie zwiększyły eksport wieprzowiny do meksyku o ponad jedną trzecią. Jego wartość w tym czasie wzrosła o 23% i przekroczyła kwotę 152 mln dolarów.    Eksport wieprzowiny z USA do Meksyku w listopadzie...
Na dużej giełdzie w Niemczech cena utrzymała się na poziomie 1,23 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,58 zł za kg. 
 
W Niemczech dostawcy oczekiwali na wzrost cen w skupie. Jednak z powodu potwierdzenia pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików we Włoszech nie doszło do żadnych podwyżek. W efekcie wzrosła niepewność na rynku.
 
Do tej pory we Włoszech potwierdzono 9 zakażonych wirusem dzików. W rejonie Ligurii, gdzie potwierdzono chorobę znajduje się największa populacja tych zwierząt w tym kraju. 
 
Jeżeli wirus rozprzestrzeni się na inne rejony Włoch, istnieje ryzyko jego przeniesienia do Francji. Na obszarze objętym restrykcjami znajduje się niewielka liczba świń i ferm trzody chlewnej.
 
Według wstępnych ustaleń infekcje były wywołane przez patogeny kontynentalne o genotypie, który nie jest powiązany z tym występującym od wielu lat na Sardynii.
 
W Polsce również odnotowano zamieszanie na rynku tuczników. Oczekiwano wzrostów cen, a ubojnie obniżyły stawki za tuczniki o 10 groszy do średnio 5,60 zł za kg w klasie E.
 
Warto podkreślić, że obecnie krajowa podaż żywca jest niewielka, a import wieprzowiny z krajów zachodnich rośnie.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA