ASF u dzików w Niemczech oficjalnie potwierdzony!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-09-2020,10:55 Aktualizacja: 10-09-2020,11:17
A A A

Afrykański pomór świń w Niemczech został oficjalnie potwierdzony. Minister rolnictwa Julia Klöckner poinformowała dzisiaj (10 września) podczas konferencji prasowej, że padły dzik był zakażony wirusem.

Federalne Ministerstwo Rolnictwa (Bundesministerium für Ernährung und Landwirtschaft - BMEL) ogłosiło na specjalnej konferencji prasowej, że tusza dzika znaleziona w Brandenburgii została pozytywnie przebadana pod kątem afrykańskiego pomoru świń przez referencyjne laboratorium w Niemczech tj. Instytut Friedricha Löfflera (Friedrich-Loeffler-Insitut - FLI).

Tusza dzika, która była już bardzo rozłożona, został znaleziona w południowo-wschodniej Brandenburgii kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej w powiecie Szprewa-Nysa.

  • Afrykański pomór świń w Niemczech został oficjalnie potwierdzony
  • Tusza dzika została znaleziona kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej
  • Tusza dzika była mocno rozłożona
  • Niemcy utraciły status kraju wolnego od ASF
  • Skutkiem wykrycia ASF w Niemczech mogą być ograniczenia eksportowe do Chin

asf w Niemczech, przypadek ASF, padły dzik, Niemcy, wirus ASF w Niemczech, afrykański pomór świń, padłe dziki

ASF w Niemczech! Potwierdzono pierwszy przypadek

Wirus afrykańskiego pomoru świń został nieoficjalnie potwierdzony za naszą zachodnią granicą. Serwis moz.de poinformował, że pierwszy przypadek tej choroby u dzików odnotowano w południowo-wschodniej Brandenburgii. Gundula Teltewskaja...

Niemcy nie są już wolne od ASF

Niemcy tym samym utraciły status kraju wolnego od ASF. Może to skutkować zakazem eksportu wieprzowiny do krajów spoza Unii Europejskiej, głównie do Azji.

Janusz Piechociński, były prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego na swoim Twitterze napisał, że Niemcy "załatwili już regionalizację".

Służby weterynaryjne podejrzewają że ASF, jak podaje portal rbb24.de, rozprzestrzenia się w Europe wskutek nielegalnego usuwania odpadów żywnościowych zawierających wirusa.

Julia Klöckner podczas konferencji prasowej podała kilka najważniejszych środków zaradczych, które należy wprowadzić w obecnej sytuacji.

Profilaktyka ASF ma polegać m.in na ograniczeniu ruchu ludzi i pojazdów na określonych obszarach, ogrodzeniu obszaru na którym znaleziono zakażonego dzika, tworzeniu ścieżek łowieckich i polowaniu na dziki oraz zbieraniu truchła padłych zwierząt.

płot, asf, dziki, przypadki asf, trzoda chlewna, bioasekuracja, wisła, zakażone dziki, Podkarpacie, woj. świętokrzyskie

Płot na granicy województw zatrzyma dziki?

Płot o długości ponad 100 km powstanie na granicy województwa świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Płot ma powstrzymać dziki migrujące z Podkarpacia, które są potencjalnymi nosicielami wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ogniska ASF w...

Niemcy czekali na najgorsze

Władze niemieckie od dawna obawiały się wybuchu ASF w ich kraju zwłaszcza po tym, jak w marcu w Polsce nieco ponad 10 km od granicy z tym krajem, znaleziono padłego z powodu zakażenia wirusem dzika.

Brandenburgia wzniosła 120 kilometrowe elektryczne ogrodzenie ochronne na granicy dzielnic Odra - Szprewa i Szprewa - Nysa oraz we Frankfurcie nad Odrą. Ogrodzenie zbudowano również na granicy saksońskiej. Ma ono powstrzymać dziki. Planowane jest wykonanie stałego ogrodzenia ochronnego w dzielnicy Szprewa - Nysa.

Według federalnego stowarzyszenia rolników w Brandenburgii w listopadzie 2019 roku było utrzymywanych około 750 tys. świń w około 170 gospodarstwach Zajmują się one głównie produkcją prosiąt, które są eksportowane do innych krajów związkowych oraz państwa członkowskich UE.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA